Fecr Film Festivali 34. Yılında (video)

Tahran'da düzenlenen ve bu yıl 49 ülkeden 64 filmin sinemaseverlerle buluştuğu 34. Uluslararası Fecr Film Festivali'nde kısa filmler de gösterildi. Festivalin uluslararası yarışma bölümünde 3'ü İran yapımı 12 film yarışıyor.

Fecr Film Festivali 34. Yılında (video)

İran'ın başkenti Tahran, bu yıl 34’üncü kez uluslararası Fecr Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. 20 - 25 Nisan tarihleri arasında düzenlenen festivalde çok sayıda film sinemaseverlerle buluştu.

Uluslararası Fecr Film Festivali yalnızca İran'da değil, bütün İslam coğrafyasında düzenlenen önemli festivaller arasında yer alıyor. Festival süresince faklı kategorilerde filmler değerlendirilmeye tabi tutuluyor. Doğudan batıya birçok ülkeden filmin yarıştığı uluslararası Fecr Film Festivali’nde, sinema eleştirmenleri, yönetmenler ve sinemacılar biraraya geliyor. 49 ülkeden 64 filmin gösterildiği bu yılki festivalde her yıl olduğu gibi kısa filmler de izleyiciyle buluşuyor.

Uzun metrajlı filmlerden 3'ü İran yapımı, diğerleriyse farklı ülkelere ait. Rus yönetmen Sergey Mokritsky'in "Ben Bir Öğretmenim" isimli filmi festivalin favori filmleri arasında öne çıkıyor. 1990'lı yılları konu alan Türkiye, Katar ve Fransa ortak yapımı "Abluka"nın festivalde ödül alma ihtimali yüksek görülüyor. Festivalde gösterilen bir diğer Türk yapımı ise Mehmet Eryılmaz'ın "Ziyaretçi" isimli filmi.

Fecr Film Festivali Direktörü yönetmen Rıza Mirkerimi, festival hakkında şu şekilde konuştu: “Festivalin bir kısmı da 'festivalin festivali' adı altında yapılıyor. Bu kısımda ise geçtiğimiz senenin en iyileri gösterime gidiyor. Bu yıl bir belgesel dalımız da oldu. Ayrıca gösterimlerin bir kısmı da pazar ile alakalı. Uluslararası film fuarı da yapılıyor. İran filmi satın almak isteyen müşteriler de buraya geliyor. Bu filmler de perde üzerinde gösteriliyor ki, sinemaseverler satın alacakları filmler arasında istediklerini seçebilsinler.”

Sinemaseverlerin büyük ilgi gösterdiği 34’üncü Uluslararası Fecr Film Festivali, bu akşam düzenlenen ödül töreniyle sona erecek.

 

Fatih Sabuncu

Yayın Tarihi: 27 Nisan 2016 Çarşamba 10:09 Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 10:09
banner25
YORUM EKLE

banner26