Fatih'in darphane binası kitaplara teslim (video)

Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'a kazandırdığı birçok yapıdan biri olan dönemin Darphane-i Amiresi, şimdilerde Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi olarak hizmet veriyor. Sinem Bakioğlu yazdı.

Fatih'in darphane binası kitaplara teslim (video)

 

 

Fatih Külliyesi, Galata Bedesteni gibi zamana meydan okuyan Simkeşhane, fetihten sonra İstanbul'da altın sikkelerinin kesildiği yer.

Darpane olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, birçok doğal felaket yaşadı ve defalarca restore edildi.

Kütüphane müdiresi Süheyla Acar, "Burası Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethettiğinde yaptırdığı ve ayakta kalan 3 binadan bir tanesi. Zamanla değişime uğrayan bu yapıyı, darphane olarak yaptırmış Fatih Sultan Mehmed. Burada altın sikkelerin ilk kesimleri yapılıyormuş.

Daha sonra değişime uğramış. Bir kaç kez yangınlar geçirmiş. Birçok kez tadilattan geçmişse de yıllar içinde tekrar harap olmuş," diye konuştu.

Yıllarca öğrenim için kullanıldı

Fatih dönemi hanları arasında gösterilen Simkeşhane, içindeki medreseler sayesinde uzun yıllar eğitim amaçlı kullanıldı. Yapı bugün Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi olarak hizmet veriyor.

Kütüphane müdiresi Süheyla Acar, Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi olarak değişik faaliyetler düzenlediklerini ve kütüphaneyi mümkün olduğu kadar sık aralarla güncellediklerini söyledi.

Tarih kitapları ilgi görüyor

Süheyla Acar, “Burası halk kütüphanesi olduğu için, 7'den 77'ye herkese hitap eden kitaplarımız var. Öğrenilmek ve araştırmak istenen kitapları bünyemizde bulundurmaya çalışıyoruz. Ağırlıklı olarak romanlar ilgi görüyor. Fakat son dönemlerde kişisel gelişim, yakın siyasi tarih ve kendi tarihimizle alakalı kitaplar da çok fazla ilgi görüyor." diye konuştu.

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi bugün derin geçmişe sahip Simkeşhane Hanı’nda kitapseverleri bekliyor.

 

 

Sinem Bakioğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2013, 11:49
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13