Farklı mimarisiyle İstanbul'un yeni camileri (video)

Geride bıraktığımız yıllarda İstanbul'a yeni camiler yapıldı. Camilerin kimi geleneksel üslûbu devam ettirme çabasındayken, kimisi yepyeni görünümlerde yapılar oldu. Ataşehir Mimar Sinan Camii, Şâkirîn Camii ve Sancaklar Camii İstanbul'da inşa edilen birbirinden farklı üslûplarda üç mabed.

Farklı mimarisiyle İstanbul'un yeni camileri (video)

Mimar Sinan Camii

Ataşehir Mimar Sinan Camii, son yıllarda İstanbul'da inşa edilen ibadethanelerin en önemlilerinden. Mimar Muharrem Hilmi Şenalp imzasını taşıyan cami, klasik tarzda inşa edilen en başarılı modern yapılardan biri olarak kabul ediliyor.

Cami, altıgen şemalı merkezi kubbe etrafında altı yarım kubbeli yapı, ibadethane ve avlu alanlarının yanı sıra konsferans salonlarının da bulunduğu geniş bir kompleksten oluşuyor. Mimar Sinan Camii 36.758 metrekarelik alanıyla, avlu da dahil yaklaşık 15 bin kişinin hep birlikte namaz kılabileceği bir cami olma özelliğine sahip. Cami konum olarak da önemli bir yerde bulunuyor.

2012 yılında ibadete açılan cami, bugünün teknolojisini Osmanlı'dan aldığı ilhamla birleştiren mimari bir yapıya sahip. Camide imamlık vazifesini meşhur hafız Yunus Balcıoğlu ifâ ediyor. Balcıoğlu, caminin adeta İstanbul'a dışarıdan gelen insanlara camiler şehrine girdiğini anımsatan bir konumda olduğunu ifade ediyor.

Mimar Sinan Camii tüm özellikleriyle Osmanlı döneminde yapılan klasik bir caminin günümüzdeki ifadesi. 12 kapısı, 184 kemeri, 35 kubbesi ve 4 minaresiyle Ataşehir Mimar Sinan Camii, sanki klasik Osmanlı döneminden çıkmış bir eser hüviyetinde. Bu özellikleriyle Mimar Sinan Camii, Edirne'deki Selimiye Camii'yle de benzerlik arzediyor.

Nalçacı Halil Camii

İstanbul'da klasik tarzda yükselen bir diğer camiyse Üsküdar'daki Nalçacı Halil Camii. 17. yüzyılın başlarında inşa edilen cami, 1920'li yıllara kadar hizmet verdikten sonra kaderine terk edildi. Öyle ki 70'li yıllarda camiden geriye hiçbir iz kalmamıştı. Tâ ki 2005 yılına kadar. Cami bu tarihte yeniden aslına uygun olarak inşa edildi.

Caminin imamı Ali Güven, yapının ihya sürecini şu cümlelerle ifade etti: "2005 yılında Nalçacı Halil Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde bir proje oluşturuldu. Üsküdar Belediyesi'yle de yapılan bir anlaşmayla 2012 yılında ihya edildi. Burada hiçbir şey yoktu. Burası aslında bir külliye. Meşrûtası, bahçesi, hazîresi, dergâhı ve diğer unsurlarıyla yapı tamamlanmış oldu."

Şâkirîn Camii

2009 yılında tamamlanan Üsküdar'daki Şâkirîn Camii'nde yeni bir mimari üslûp denendi. Caminin yapımında Anadolu'dan getirilen taşlar kullanıldı. Şâkirîn Camii klasik mimariyi modern çizgilerle buluşturan bir üslûpla inşa edildi. Semiha Şakir Vakfı tarafından yaptırılan cami Üsküdar'da son dönemde yükselen önemli mimari eserlerden biri olarak anılıyor.

2005 yılında inşasına başlanan cami, 2009'da tamanlanarak hizmete açıldı. Yaklaşık 500 kişilik kapasiteye sahip olan cami 400 metrekarelik bir alana kurulu. Karacaahmet Mezarlığı'nın girişinde yer alan Şâkirîn Cami modern görüntüsüyle dikkat çekiyor. Proje mimari tasarımı Hüsrev Tayla'ya ait olan cami 3 tarafı camlarla çevirilmiş, özgün bir mimari yapıya sahip.

Şâkirîn Camii'nin yapımında özel malzemeler kullanılmış. Kullanılan malzemeler arasında Anadolu'nun çeşitli yerlerinden özel olarak getirilen taşlar da var. Özgün mimari tasarımı ile dikkat çeken camii, ilklerle de anılıyor. Türkiye'de ilk kez mimarisine kadın eli değen cami olarak anılan yapının iç mimarisi Zeynep Fadıllıoğlu imzasını taşıyor. Yuvarlak mihrablı ve yapraklı minberi ile farklılık yaratan cami özgün kubbe tasarımı ve kubbeden bağımsız iki minaresi ile farklı bir görünüme sahip.

Yapının tamamını örten tek kubbeli tasarımının iç süslemelerinde Selçuklu ve Osmanlı motifleri hakim. Cami içi süslemeleriyle ince sanat işçiliğinin ürünü, kubbe ve duvarlar geleneksel islam sanatının seçkin örenkleri ile bezeli. Kubbenin tavanınıysa hattat Hüseyin Kutlu'nun işçiliğinden çıkan Fatr ve Mülk sureleri tamamlıyor.

Pencereleri Kur'an-ı Kerim sayfaları gibi tasarlanan cami, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Özgün mimari yapısıyla dikkat çeken Şâkirîn Camii, İstanbul'da son dönemde inşa edilen modern camiler arasında farklı yorumuyla göz kamaştırıyor.

Sancaklar Camii

Hira mağarasından esinlenerek Büyükçekmece'de yerin altına inşa edilen Sancaklar Camii, 2 yıl önce tamamlandı. Cami, dünya mimarlık festivallerinde ödül kazandı. Mimar Emre Arolat'ın imzasını taşıyan Sancaklar Camii, İstanbul'da Büyükçekmece Gölü'ne bakan eğimli bir arazinin altına kurulu.

Sancaklar Vakfı tarafından 2011 yılında projesine başlanan cami, 2013 yılında tamamlandı. Proje aşamasında dahi adından söz ettiren camii, farklı mimari tasarımı nedeniyle dünya mimarlık festivallerinden birincilik ödülü aldı. Hira Mağarası'ndan esinlenilerek yerin 7 metre altına inşaa edilen Sancaklar Camii, alışılmışın dışındaki mimarisiyle dikkat çekiyor. Dünya Mimarlık Festivali'nde dini yapılar kategorisinde 1.lik alan yapı dünyada yerin altın inşa edilen tek modern camii olma özelliğinde.

Sadeliğin ön planda oldugu yer altındaki camide 650 kişi aynı anda ibadet edebiliyor. Sancaklar Camii'nde, mimari özgünlüğün yanısıra pratik farklılıklar da ön planda. Caminin kıble duvarı boyunca sıralanan yarıklar vasıtasıyla, gün ışığı iç mekana süzülüyor.

Sancaklar Camii'nin yapımında da doğal taşlar tercih edildi. Cami için Bodrum'dan 3000 ton civarında kaynak taş ile beraber zemin için de Kayseri'den volkanik bazalt taşları getirtildi. Cami minaresi de alışılmışın dışında bir mimari tasarıma sahip. Kareli bir yapısı olan minare, taşlarla kaplanmış vaziyette.

Dünyanın en önemli tasarım kültürü merkezlerinden London Design Museum tarafından yılın en iyi tasarlanmış 15 yapısı arasına seçilen Sancaklar Camii, aldığı ödüllerle uluslararası sahada adını duyurmaya devam ediyor.Yusuf Sami Kamadan ve Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2015, 11:27
banner12
YORUM EKLE

banner19