Fabrikasyon üretime direnen mobilyacılar çarşısı (video)

Pakistanlı ustaların ellerinde şekillenen ahşap mobilyalar dünyaca üne sahip. Ravalpindi kentindeki mobilyacılar çarşısı da, ahşabın nasıl bir sanat eserine dönüştüğünün görülebildiği adreslerden biri.

Fabrikasyon üretime direnen mobilyacılar çarşısı (video)

Pakistan'ın Ravalpindi kentinin dar sokaklarından çekik ve tokmak sesleri yükseliyor. Daracık atölyelerde dünyaya nam salmış ahşap mobilyalar Pakistanlı ustaların ellerinde hayat buluyor. Burası, ülkedeki ağaç işlemeciliğinin en güzel örneklerini bünyesinde barındıran Ravalpindi'ndeki mobilyacılar çarşısı. El emeği göz nuru ahşap işlemeli mobilyalar bu çarşıda alıcısıyla buluşuyor.

Ağaç tomrukları bu çarşıda ustaların elinde muhteşem birer sanat eserine dönüşüyor. Bu mobilyaların yapımında çoğunlukla söğüt ağacı tercih ediliyor. Pakistanlı ustaların ünü de ülke sınırlarını da çoktan aşmış durumda. İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth’in sarayında Pakistanlı ustaların elinden çıkmış ağaç işlemesinden yapılan mobilyalar bulunuyor.

El yapımı mobilyaların fiyatları diğerlerine göre biraz yüksek olsa da sanat eserini andıran ürünlere ulaşmak isteyenler çarşıya büyük ilgi gösteriyor. Ülkede üretilen bu mobilyalara ilgi büyük. Bu da mobilyacıların işlerini olumlu şekilde etkiliyor. Ancak piyasada rekabet çok fazla. Hemen her gün yeni bir dükkan açılıyor. Bu nedenle müşteri sayısında düşüş yaşanmasına neden oluyor.

Sabır ve el becerisi gerektiren bir iş

Sabrın ve el emeğinin birleşmesi ile ortaya çıkan mobilyaların yapımı da uzun zaman alıyor. İşlenecek nakışın şekli ve sayısı bu zamanı belirliyor. Birbirinden ilginç motiflerin ahşaba işlenmesi bazen bir ayı buluyor. Böylesine zorlu bir meslekte ustalaşmaksa büyük sabır gerektiriyor. Ağaç işleme ustası İhsan Ali, mesleği hakkında şu ifadeleri kullandı: “Ağaç işlemeciliğine 12 yaşındayken çırak olarak başladım ve uzun yıllar usta olmak için çalıştım. Bu meslek sabır ve el becerisi gerektiren bir iş. Bazen bir işleme üzerinde saatlerce çalışmanız gerekiyor. Ancak işin sonunda çıkan eser mutlu olmama yetiyor."

Ravalpindi'deki bu çarşı, emektar ustaları sayesinde fabrikasyon üretime direnmeye ve ağaç işlemeciliğini gözde meslekler arasında tutmaya devam ediyor.

 

Mustafa Deveci haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 13:10
YORUM EKLE

banner19