Eyüp Sultan türbesi ziyarete açıldı (video)

Sevgili Peygamberimiz'in evinde konakladığı, Mihmandar-ı Rasulullah namıyla anılan İstanbul’un fethinin müjdecisi Ebu Eyyüb El Ensari'nin, Eyüp Sultan semtindeki türbesi 4 yıl süren tadilat çalışmalarının ardından ziyarete açıldı.

Eyüp Sultan türbesi ziyarete açıldı (video)

Eyüp Sultan türbesi 4 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından kapılarını açtı. İslam dünyasının İstanbul'daki en önemli kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilen türbenin açılış törenine ilgi yoğundu. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve çok sayıda İstanbullu katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan türbenin açılışındaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “O ki Sevgililer Sevgilisi Peygamberimizi evinde misafir etmiş bir sahabi ve öyle bir insanı ağırlamak bu ülkeye nasip oldu. Ama o bir hedef koydu ve o hedefin arkasından da işte İstanbul fethedildi.”

Türbenin açılışı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptığı duaların ardından gerçekleşti. Mehmet Görmez şu şekilde dua etti: “O, Efendiler Efendisine mihmandarlık yaptı, ev sahipliği yaptı. Allah, bizim milletimize de ebediyete kadar bizi ona mihmandar eylesin.”

İstanbul'un manevi koruyucularından Ebu Eyyüb El Ensari'nin türbesi aslına uygun olarak yenilendi. Sevgili Peygamberimiz'i evinde ağırlayan Ebu Eyyüb El Ensari'nin türbesi yeniden ziyaretçilerin akınına uğrayacak. 

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 13:04
banner12
YORUM EKLE

banner19