Evlad-ı Fatihan'dan Bir Hanım Teyze: Hilmiye Şipkovica (video)

Kosova'nın tarihi Prizren’de Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerinden olan tarihi bir evde hayat süren Hilmiye Şipkovica'nın ilginç bir hikâyesi var. Hilmiye Hanım, Arap alfabesiyle yazılan Türkçe’yi 9 yaşındayken öğrenmiş. 87 yaşındaki Hilmiye Hanım birçok Türk’ün okuyamadığı metinleri rahatlıkla okuyor.

Evlad-ı Fatihan'dan Bir Hanım Teyze: Hilmiye Şipkovica (video)

Yüzyılarca Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalan Kosova'nın tarihi şehri Prizren, çok sayıda Osmanlı mirası esere ev sahipliği yapıyor. Prizren'in sokaklarında sıra sıra uzanan evler, tarihi, geleceğe taşıyor.

Kosova'da mimari yapılarla birlikte evlad-ı fatihan da Osmanlı geleneğinin bekçisi olarak kabul ediliyor. Tarihi evlerden birinde yaşayan 87 yaşındaki Hilmiye Şipkovica da, çocukluğunda şahit olduğu Osmanlı kültürünü özlemle anıyor. Şipçikova bilhassa aile ilişkilerini hasretle yâd ediyor.

Hilmiye Şipkovica, ilköğretim yıllarında dönemin âlimleri tarafından dersler görmüş. Annesinin ve hocalarının vefatın ardından eğitimi yarıda kesilmiş. Şipkovica tahsil hayatını şu şekilde anlatıyor: “3 sene okudum, 6 yaşında başladım, 9 yaşıma kadar okudum. Kur’an-ı Kerim’i öğrendik, derslerden sonra anlatılırdı. Bütün gün çalışırdık. Kuşluk vaktinden akşama kadar. Bütün gün okurduk. Hocama hâlâ ağlarım. Hocama ağlarım. O beni severdi. Bütün talebeleri severdi.”

22 yaşında evlenen Hilmiye Şipkovica, 9 yaşında öğrendiği Osmanlı dönemi Türkçesini kendi kendine kitaplar okuyarak geliştirmiş. Asırlık kitapları okuyabilen Şipkovica, babasından yadigar Osmanlıca basılan hikayeler ve Kuran'ı Kerim'i elinden düşürmüyor

 

Gülay Krasniç

 

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2016 Cumartesi 11:18 Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 11:18
banner25
YORUM EKLE

banner26