Esrarengiz saray: Yerebatan (Video Haber)

Görkemli mimarisi ile 6. yüzyıldan bu yana varlığını sürdüren Yerebatan Sarnıcı'nda 28 sütun bulunuyor.

Esrarengiz saray: Yerebatan (Video Haber)

 

Görkemli mimarisi ile 6. yüzyıldan bu yana varlığını sürdüren Yerebatan Sarnıcı'nda 28 sütun bulunuyor. Sudan yükselen ihtişamlı mermer sütunlarıyla halk tarafından Yerebatan Sarayı olarak da bilinen sarnıç, Doğu Roma İmparatorluğu'nun en parlak dönemi olan 6. asırda yapıldı. İstanbul'un en görkemli ve en büyük kapalı sarnıcı olan Yerebatan Sarayı, Bizans İmparatoru 1.Justinyanus tarafından M.S 527 - 565 yılları arasında tarihî yarımadanın ortasına inşaa edildi ve büyük sarayın su ihtiyacı buradan karşılandı.

İstanbul'un fethinden sonra uzun bir süre farkedilmeyen sarnıç, bodrumlarında biriken su ve deliklerinden sepet sallayarak balık tutan halkın ikazı ile ortaya çıktı. İlk restorasyonunu Osmanlı döneminde geçiren sarnıç, bugünki görünümüne 1988'de sona eren onarımın ardından kavuştu. 145 metre uzunluğunda ve 65 metre genişliğinde olan sarnıçta 12 sırada 28 sütun yükseliyor.

Sarnıcın kuzeybatı köşesindeki sütunun altında kaide olarak kullanılan iki Medusa başı dikkat çekerken, Roma çağı heykeltıraş sanatının önemli örneklerinden olan heykeller yaklaşık 1.470 senelik bir tarihe sahiptir. Mitolojik efsanelere de mevzu olan Yerebatan Sarnıcı’ndaki Medusa başlarının sarnıca nasıl ve ne gayeyle getirildiği bilinmiyor. Sarnıçta vaktiyle 7 bin kölenin çalıştırıldığı söylenmektedir. Sarnıçta bulunan gözyaşı sütünunun hikâyesi de çok ilginç. Rivayete göre sütun, sarnıç yapılırken ölen kölelerin anısına yapılmış. Sırlarla çevrili tarihini, dev sütunları üzerinde Roma döneminden bugüne kadar taşıyan Yerebatan Sarnıcı, günümüzde kültürel etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

 

 

Eda Sinem Bakioğlu bildirdi

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2013, 16:31
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13