'Eskiden burada dört sinema vardı' (video)

Beyrut'ta iç savaşın izlerini hâlâ üzerinde barındıran birçok yapıdan biri sinema binası. Bir zamanlar filmlerin izlendiği bina, şimdi bir harabeyi andırıyor.

'Eskiden burada dört sinema vardı' (video)

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta şimdilerde harap bir durumda olan sinema binası, 1965 yılında inşa edilmiş, perdesine yansıttığı en yeni filmlerle sadece Beyrutluların değil, tüm Lübnanlılarla birlikte çevre ülkelerde yaşayanların da dikkatini çekmişti.

İç savaş başladığında doğu ile batı Beyrut'u ayıran yeşil hatta yer alan sinema yakıldı. Onun başına gelenler Beyrut'taki diğer sinemaları da vurdu. Seyirciyle dolup taşan sinemalar iç savaş sırasında birer birer unutuldu.

Beyrut'taki sinemaların kaderini Trablus'taki sinemalar da paylaşıyor. Eskilerden bugünlere kalan sinema binaları, artan güvenlik endişesi nedeniyle terk edilmiş durumda. Sinema binaları bir zamanlar ilgi odağı olsalar da şimdilerde artık yıkılma tehlikesi ile karşı karşıyalar.

Trablus'un adı çatışmalarla bilinen Babet Tıbbani mahallesindeki 4 sinema, el-Endülüs, el-Ahram, Pikadelli ve Starko unutulmuş durumda. Kırık sandalyeleri ve yerlere saçılmış çöpleriyle sahipsiz ve boş binalar, bir zamanlar geniş kalabalıklara kapılarını açıyordu.

Sinemaların bu hale gelmesindeki temel sebep güvenlik endişesi. Çatışmalar yüzünden artık insanlar eğlenmek için dışarı çıkmaya korkuyor. Trablus'ta korkunun hâkim olduğunu söyleyen vatandaşlar şu ifadeleri kullandı: "Bir kişi sokağa çıktığı zaman keskin nişancılara veya bir bombaya hedef olmaktan korkuyor. Nerede yürüyeceğimizi bilmiyoruz. Eskiden burada 4 sinema vardı. Sinema sanatının yerini şimdi silah sanatı aldı."

Güvenlik planı çerçevesinde kentte sükûnet bir süredir kısmen de olsa sağlandı. Ancak ara sıra duyulan silah sesleri, nihai barış için hâlâ uzun bir yol olduğunu ortaya koyuyor.

Trablus'taki sinemaların bu hali, aslında, iç savaştan bu yana Lübnan'da bir şeylerin hiç değişmediğini gösteriyor.

 Hasan Esen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 09:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26