Ertuğrul Fırkateyni anısına kirie sergisi (video)

Japonya'nın İstanbul Başkonsolosluğu “Kağıttan Japonizm Kirie” adlı bir sergi düzenledi. Sergi, Türk-Japon dostluğunun sembolü Ertuğrul Fırkateyni Faciası’nın 125. yıldönümüne adandı.

Ertuğrul Fırkateyni anısına kirie sergisi (video)

Japon kağıt kesme sanatı 'kirie'nin seçkin örnekleri İstanbul'a taşındı. Beyoğlu Sanat Galerisi, "Kağıttan Japonizm Kirie" adlı sergiye kapılarını açtı. Japonya'nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen sergi, Türk-Japon dostluğunun sembolü olarak kabul edilen Ertuğrul Fırkateyni Faciası’nın 125. yıldönümü anısına hazırlandı.

Sergi için kırie sanatının usta ismi Shu Kubo’nun 20 eseri bir araya geldi. Sanatçı kendi imgeleme gücünü ortaya koyduğu çalışmaların yanı sıra japon kültürüne ait temel ögeleri de tasvir etti. Shu Kubo'nun imgeleriyle Japon kültürünü tanıtan serginin en dikkat çekici eseri Japonyadan ilk kez Dünya Mirası Listesine alınan Himeji Kalesi.

Usta - çırak ilışkisine dayanan kirie sanatının önemli temsilcilerinden kabul edilen Shu Kubo, 'washi' denilen kağıtlarla kendine özgü teknikler kullanarak sanatını icra ediyor. Japonya’nın doğasını, evlerini, yemeklerini ve insanlarını yansıttığı eserlerinde kesilmiş kağıt, kumaş, kum gibi çeşitli malzemeleri de kullanıyor.

Sergide konuşan Japon sanatçı Shu Kubo şu ifadeleri kullandı: "Bu yıl bizim için çok önemli çünkü Ertuğrul Fırkateyni'nin 125. yılı adına bu sergiyi hazırlamak bizim için onur vericiydi. Bu sergi için hazırladığım eserlerde Japonya'da yaşanan 4 mevsimi özellikle yansıtmak istedim. Japonya'da kirie sanatı gelenekseldir. Ben bu kesme tekniğini uygulayarak kirie sanatını yeniden yorumlamaya çalışıyorum."

Shu Kubo'nun Japon kültürünü yakından tanıtmayı hedeflediği "Kağıttan Japonizm Krie" sergisi 18 Ekim'e kadar ziyarete açık olacak.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

YORUM EKLE