Erbillilere satrancı sevdiren kurum: Hanzad (video)

Kuzey Irak'ın merkezi Erbil'de günlük hayatın nabzı tarihi bin yıla dayanan kalesi ve kalenin etrafındaki Kayseri Çarşısı’nda atıyor. Erbilli çocuklar ve gençler ise şehrin ilk ve tek satranç kulübü olan Hanzad’da buluşuyor.

Erbillilere satrancı sevdiren kurum: Hanzad (video)

Şehir meydanları, sinemalar, güzel havaların değerlendirildiği parklar... Irak'ta gündelik yaşam hemen hemen bu noktalarda hayat buluyor. Koşturmadan yorulanların soluklanıp dinlendiği kafeler gün boyu ziyaretçilerini ağırlıyor.

Erbil'in merkezinde yer alan Hanzad Satranç Kulübü, gündelik yaşamdaki telaşa farklı bir anlam katıyor. 1998'de kurulan kulüp, Erbil'in ilk satranç kulübü olma özelliğini taşıyor. Erbil'de satranç kulüplerine pek rastlanmıyor. Hanzad Satranç Kulubü bu anlamda bir eksikliği tamamlıyor. Bununla birlikte kulüp çocuklara uluslararası turnuvalara katılma imkanı sağlıyor.

Hanzad Satranç Kulubü'ndeki öğrenciler, kulubün sunduğu fırsatlarla hem çeşitli ülkeleri ziyaret ediyor ve hem de turnuvalarda başarılar kaydediyorlar. Hanzad'da Erbilli çocuklara haftada dört saat satranç eğitimi veriliyor. Bugüne kadar yüzlerce çocuğa eğitim veren kulubün amacı, toplumda satrançcn daha çok sevilmesini sağlamak. Kulübün kapıları bütün Erbilli gençlere ve çocuklara açık.

 

Simla Yerlikaya haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Mart 2016 Cuma 11:13 Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 11:32
YORUM EKLE

banner19

banner36