Erbilli yayıncıların hedefi İstanbul (Video Haber)

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yayıncılık her geçen gün gelişirken, ülkedeki yayınevi ve kitapçıların sayısı artıyor.

Erbilli yayıncıların hedefi İstanbul (Video Haber)

 

Irak Kürt Bölgesinde birçok eserin Kürtçe'ye kazandırılması için çalışmalar sürerken kitap fuarları ile sektörün genişletilmesi amaçlanıyor. Kürt yayıncılar önümüzdeki yıl İstanbul kitap fuarına katılmayı da planlıyor.

Özel teşebbüsler güçleniyor olsa da yayıncılık sektörünün lideri hâlâ Kültür Bakanlığı'na bağlı Yayıncılık Müdürlüğü. Birimin kültür yayınları müdürü Şirwan Hasan, önceliklerinin tercüme kitap sayısını artırmak ve teknolojiden yararlanmak olduğunu söyledi.

Şirwan Hasan, "Kürdistan bölgesinde daha ziyade siyaset kitapları ile romanlara ilgi var. Ancak çocuk kitaplarımız da son dönemde oldukça revaçta. Geçtiğimiz sene çocuklar için online kitaplara ağırlık vermeye başladık. Bugün çocuklar zamanının çoğunu bilgisayarlarda, geçiriyor. o yüzden çocukları okumaya yönlendirmeye çalışıyoruz. Ayrıca tercüme konusuna da önem veriyoruz. Şu ana kadar birçok önemli eseri Kürtçe'ye kazandırdık. Şimdi de kendi kitaplarımızı yabancı dillere çevirmek istiyoruz" diye konuştu.

Kürt yayıncılık sektörünün önümüzdeki yıl için hedefleri arasında dünyanın büyük kitap fuarlarına katılmak olduğunu söyleyen Şirwan Hasan şunları söyledi: "Kültür Bakanlığımızda kurulan bir komisyon uluslararası fuarlara katılımımızı artırmak için çalışıyor. Geçtiğimiz yıllarda Frankfurt Kitap Fuarı'na katılmıştık. Ayrıca, Mahabad ve Tahran fuarlarına da katılıyoruz. Bu seneki hedefimiz ise İstanbul Kitap fuarına katılmak.”

Erbil kitap fuarı 15 gün sürüyor

Erbil'de her yıl düzenlenen kitap fuarı da Kürt yayıncılığının can damarlarından biri halinde geldi. Her sene hem süresi, hem katılımcı sayısı artan fuar, ülkedeki yayın sektörü için en önemli organizasyon.

Her sene başkent Erbil’de uluslararası bir kitap fuarı düzenlediklerini söyleyen Hasan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yoğun bir katılım  var. Arap dünyasından ve komşu ülkelerden birçok yayıncı konuğumuz geliyor. Geçtiğimiz sene 15 bin konuk ağırladık. Ve her yıl fuar satışları artıyor. Fiyatlar halkın çoğu için yüksek ama ona rağmen satışlar bizim için önemli. Her sene fuarın süresi de uzatılıyor. 5 gün ile başlamıştık fuara, şimdi 15 gün sürüyor. Özellikle öğrencilerin, akademisyenlerin ilgisi yoğun."

Irak'ta yayıncılık sektörü gelişme gösterirken Erbilli Türkmenler de yeni bir gazeteye kavuştu. Geçtiğimiz yaz aylarında yayın hayatına başlayan Erbil Gazetesi, teknik eksiklikleri olsa da yola daha güçlü devam etmek için çalışmalarını sürdürüyor. 15 günde bir yayınlanan Erbil Gazetesi Türkçe, Kürtçe ve Arapça olmak üzere 3 dilde yayın yapıyor.

Gazetenin genel yayın yönetmeni Salar Erbil, "Gazetemizi özel kılan 3 dilde yayın yapıyor olması. Özellikle içinde bulunduğumuz şartlarda bu kolayca elde edilecek bir şey değil. Bölgesel politikaya da yer veriyoruz fakat yayın prensibimiz, Türkmenlerin sorunlarını sayfalarımıza taşımak. Türkmenleri ilgilendiren haberleri daha fazla önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

Erbil Gazetesi halihazırda 8 kişilik bir ekip tarafından çıkarılıyor. 4 bin adet basılan gazete Erbil’de ve Kerkük’te ücretsiz olarak dağıtılıyor. Kısa bir zaman içinde gazetenin yeni ofisine taşınması hedeflenirken, teknik imkânların artması ile gazete her hafta okuyucular ile buluşabilecek.

 

 

Simla Yerlikaya haber verdi

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 13:58
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13