Erbil'in zengin tarihi bu müzede (video)

Kuzey Irak’ın başkentindeki Erbil Medeniyetler Müzesi ülkenin zengin tarihini yansıtıyor. Ülkedeki çatışmalar yüzünden birçok eser yurtdışına kaçırıldı. Müze bu eserlerin muhafazası anlamında da büyük hizmet ifa ediyor.

Erbil'in zengin tarihi bu müzede (video)

Irak, dünyanın en eski yerleşimlerinin bulunduğu, en kadim medeniyetlerin kurulduğu topraklardan. Ancak ülkenin yıllardır içinde bulunduğu savaş koşulları, bu zengin kültür mirasını da olumsuz etkiledi. Eserlerin bir kısmı yurtdışına kaçırıldı, bir kısmı yağmalandı, bir kısmı da yok edildi.

Özellikle Bağdat ve Musul'daki büyük müzeler bu zarardan paylarına düşeni fazlasıyla aldı. Erbil Medeniyetler Müzesi ise emsallerinden farklı bir konumda. 3 salondan oluşan müze, yıllardır güvenli bir ortamda binlerce yıllık eserleri ziyaretçileri ile buluşturuyor.

Erbil Medeniyetler Müzesi’nde Irak'ın zengin tarihinin ispatını da görmek mümkün. Burada birçok farlkı kültürün, farklı medeniyetin temsil edildiği görülebiliyor. Müzenin ikinci salonunda ise Asurlular ve Hristiyanlık dönemine ait eserler bulunuyor. Müzenin bu kısmında Hatra krallarına ait heykeller bulunuyor. Bu eserler milattan sonra birinci yüzyıldan kalma. Bu eserlerin bir benzerleri de Musul’daydı. Maalesef DAİŞ, bu heykellerin benzerlerini imha etti. Bu sebeple Erbil Medeniyetler Müzesi’nde bu eserler daha da önem kazandı.

Erbil Medeniyetler Müzesi’nin son salonu ise İslam dönemine ait eserlere ayrılmış durumda. Bu bölümde muhtelif dönemlerden örnekler bulunuyor. Müzedeki parçalar Bağdat ve Samarra gibi farklı yerlerden buraya getirilmiş. Dolayısıyla bu müzede sadece Erbil’den değil, Irak’ın bütün bölgelerinden parçaları görmek mümkün.

Müzenin koleksiyonu genişliyor

Yetkililer, müze koleksiyonunun her geçen gün genişletildiğini belirtiyor. Müzenin müdürü Ali Banişari çalışmaları hakkında şu şekilde konuştu: “Erbil Medeniyetler Müzesi 1980'de açıldı. Müze o zamanlar Erbil Kalesi içerisinde bir konakta bulunuyordu. 1989'da bu binaya taşındık ve o tarihten bu yana burada hizmet veriyoruz. İlk zamanlarda kısıtlı bir koleksiyonumuz vardı. Ama yavaş yavaş zenginleşti. Elimizdeki eserlerin bazıları Erbil'deki kazılardan elde edilen eserler. Bazıları da Irak'taki diğer müzelerden geçici süreliğine buraya gönderilen eserler. Koleksiyonumuzda Amerikalı ve Avrupalı arkeologlar ile beraber yapılan kazılardan bulunan özel eserlerimiz de var, yeni arkeolojik kazılar yapıldıkça koleksiyonumuz da gelişiyor.”

Her ne kadar Erbil Medeniyetler Müzesi’nin koleksiyonu gün geçtikçe gelişse de, ziyaretçi sayısı için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bölgenin içinde bulunduğu güvenlik krizi, müzenin hak ettiği ziyaretçi sayısına ulaşmasını engelliyor.

 

Simla Yerlikaya haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Mart 2016 Cuma 11:19 Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 11:19
YORUM EKLE

banner19

banner36