Erbil'in tek Türkmen radyo kanalı (Video Haber)

Kuzey Irak'ın Erbil şehrinde yayın yapan Türkmen Reform Radyosu, Türkmenler'in en çok kulak verdiği radyo istasyonudur.

Erbil'in tek Türkmen radyo kanalı (Video Haber)

 

1993’den beri 98.0 frekansında kesintisiz yayın yapan radyo, Erbil’in tek Türkmen radyo kanalıdır. Genel yayın yönetmeni Riyaz Demirci "Türkmen Reform Radyosu'nun maksadı ve hedefi Türkmenlere hizmet etmek, sesimizi diğer milletlere duyurmaktır. Türkmen milleti bu bölgede ikinci millettir, bunu herkes bilir” dedi. Türkmen radyosunun kısıtlı imkânlara ve teknik aksaklıklara rağmen yayına devam ettiğini söyleyen Demirci "malzemelerimiz epey eskidi. İnşaallah yakında burası uydu olacak. Söz verdiler. Ama buradaki arkadaşların hepsi gönüllü olarak çalışıyorlar. Biz de gönüllü olarak çalışıyoruz. Bu radyo bizim dâvâmız" dedi.

Kendisi de sık sık mikrofon başına geçen Riyaz Demirci, Kürt bölgesinde özellikle seçimlerin yaklaştığı bugünlerde herkese rey kullanma çağrısı yapıyor. Türkmen Reform Radyosunda siyasetten sağlığa, dinden kültüre kadar pek çok farklı konuda program mevcuttur. Ancak her radyoda olduğu gibi yayınların ağırlığını müzik oluştururken, özellikle 1990’ların şarkıları dinleyicilerden büyük alaka görüyor.

Türkmen Reform Radyosu'nda çok çeşitli şarkılar var. Radyoda daha çok eskilerin şarkıları çalınıyor. Türkmen yöresine ait türküler de radyoda dinlenen eserlerden. Türkmen Reform Radyosu Erbil’in yanı sıra Altınköpü, Şaklava gibi kasabalardan da dinlenebiliyor.

 

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Yayın Tarihi: 24 Eylül 2013 Salı 13:52 Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2013, 13:52
banner25
YORUM EKLE

banner26