Erbil'deki Türkmen Kültür Evi yeniden açıldı (Video Haber)

Erbil'deki Türkmen kültür evi 10 senelik uzun bir aradan sonra yeniden faaliyete geçti.

Erbil'deki Türkmen Kültür Evi yeniden açıldı (Video Haber)

 

Erbil'deki Türkmen kültür evi 10 senelik uzun bir aradan sonra yeniden faaliyete geçti.

Türkmen kültürünü yaşatma ve ilerletmeyi hedefleyen merkezin yaklaşık 10 yıl aradan sonra yeniden faaliyete geçmesinde Türkmen kültür sanat genel müdürü Geylan Altıparmak'ın büyük katkısı bulunuyor. Türkmen kültür ve sanat genel müdürü Geylan Altıparmak konu hakkında şöyle konuştu: "Türkmen evi aslında zaten vardı ama 10 senedir kapalıydı burası. 10 sene kapalı olan evin ilk etapta tamiratına başladı. Aynı dönemde de tadilat yapıyoruz bizim faaliyertlerimiz de vardı. Burada biz Türkmenler varolmak için adetlerimizi yaşatmak durumdayız. Türkmenler burada Kürtler'le yüzyıllardır birlikte barış içinde yaşadılar. Şimdi bu barışa gölge düşürmek isteyenler çeşitlilikleri, farklılık olarak sunarak aramızı açıyorlar. Biz bütün bunlara rağmen Türkmenler'e has kültürleri dile getirip devam ettiriyoruz."

Erbil'in merkezinde yer alan Türkmen evi geniş bir alan üzerinde kurulu. İki bahçesi, bir futbol sahası ve konferans salonu bulunan kültür evinin amacı, Türkmenlerin geleneklerini geleceğe taşımak. Türkçe kurslarının da açıldığı Türkmen evinde kursları da Türkmen kültür ve sanat genel müdürü Geylan Altıparmak veriyor. Ücret talep edilmeyen kurslardaki öğretimden, talebeler oldukça memnun. Öğrenciler, "Burada çok şey öğrendik. Öğretmenlerimiz çok iyi. Bize Türkçe'nin yanı sıra yardımcı olacak başka şeyler de öğrettiler. Aramızda ilkokulu Türkiye'de okuyanlar da var. Ama şimdi Türkçe'yi daha fazla ve daha iyi şekilde öğrenmek istedikleri için burdalar. Burada da çok Türk şirketi var. Bu yüzden Türkçe'nin ileride çok işimize yarayabileceğini düşünüyoruz" dediler.

Türkmen evi faaliyete geçer geçmez yardım kampanyaları da başlattı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Türkmen evinde toplanan erzak, ev eşyası gibi çeşitli malzemeler Kürt bölgesine sığınan Suriyeli mültecilere ulaştırıldı.

 

 

Simla Yerlikaya haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 16:30
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13