Erbil'deki Kayseri Çarşısında Ahşap Beşikler Hâlâ Gözde

Asırlara meydan okuyan beşikçilik Erbil’de olduğu gibi başta Kerkük olmak üzere Irak’ın diğer bölgelerinde hala devam ediyor.

Erbil'deki Kayseri Çarşısında Ahşap Beşikler Hâlâ Gözde

Asırlara meydan okuyan beşikçilik Erbil’de olduğu gibi başta Kerkük olmak üzere Irak’ın diğer bölgelerinde hala devam ediyor. Gerek Erbil gerek Kerkük gerekse Irak’ın diğer bölgelerinde bebek bekleyenlerin en gözde mekanı her kentte özel bir mekanı olan beşikçiler dükkanı oluyor. 

Ahşap sanatının önemli ayağı olan çocuk beşikleri Erbil'de yüzyıllardır çekirdekten yetişme ustalar tarafından üretiliyor. Erbil kent merkezindeki Kapalı Çarşı’da devam eden bu meslek yıllara ve teknolojiye meydan okuyor. Erbil merkezindeki Kapalı Çarşı veya Erbiller tarafından "Kayseri Bazarı" olarak bilinen çarşının marangozlar bölümünde beşik yapanlar için özel bir bölüm tahsis edilmiş. 

Erbil’de son yıllarda 10’dan fazla alıveriş merkezi açılmasına rağmen vatandaşların büyük bir kısmı hala eski beşikleri tercih ediyor. Nedeni ise hem daha sağlam hem de daha sağlıklı olması. Babasından miras aldığı mesleği yaklaşık 30 yıldır Erbil'deki Kayseri Çarşısı’nda sürdüren Salih Usta geleneksel usulde yapılan çocuk beşiklerine ilginin devam etmesinden mutlu olduğunu söylüyor.

 

Simla Yerlikaya

Yayın Tarihi: 02 Eylül 2016 Cuma 15:27 Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 09:57
YORUM EKLE

banner19

banner36