Erbil'de Türkçe hutbe sevinci (video)

Irak'ta Türkmenler için önemli bir karar alındı. Karara göre bundan sonra Erbil’de bir camide hutbeler Türkçe okunacak. Karar Erbilli Türkmenler'i oldukça memnun etti.

Erbil'de Türkçe hutbe sevinci (video)

 

Irak Bölgesel Kürt yönetiminin başkenti Erbil, yoğun Türkmen nüfusun yaşadığı bir şehir. Geçtiğimiz hafta alınan bir karar ise bölgedeki Türkmen nüfusu mutlu etti. Zira bundan sonra Erbil’deki bir camide, her Cuma Türkmen bir hatip bulunacak ve Cuma hutbesi Türkçe verilecek.

Bölgesel meclisin Türkmen vekillerinden Aydın Maruf Selim'e göre, karar Erbil Türkmenleri için tarihi. Kararın çıkmasında ise Türkmen vekillerin ortak tavrı etkili oldu. Aydın Maruf karar hakkında şunları söyledi: "Gerçekten, hakikaten bu Erbil Türkmenleri için önemli bir adımdır. Erbil Türkmen'i için önemli tarihi bir karar oldu. Resmi bir kitap da yayınlandı."

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi de olan Aydın Maruf Selim, Osmanlı’dan sonra Erbil’de ilk kez Türkçe hutbe duyulacağının altını çizdi: "Erbil’de belirleyeceğimiz bir camide olur. Bütün Erbilli Türkmenlerin oraya akın etmesi lazım. Bunun devamı var. Şu anda bir cami belirlendi. Bu Erbilli Türkmenlerin doğal hakkıdır."

Bölgesel yönetimin Diyanet İşleri, Türkçe hutbe verecek bir vaizin belirlenmesi için de çalışmalara başladı. Çalışmaların kısa sürede tamamlanması ile Erbil’deki Türkmen azınlık önemli bir hakkına daha kavuşmuş olacak.

 Simla Yerlikaya haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2014, 10:26
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13