Erbil'de sokak çocukları sergisi (Video Haber)

Kuzey Iraklı sokak çocuklarının yaptıkları ürünlerden oluşan sergi, Erbil'in kültür sanat merkezi olan Şanidar Galeri'de açıldı. Sırma Yerlikaya yazdı.

Erbil'de sokak çocukları sergisi (Video Haber)

 

 

Erbil’deki Şanidar Galeri, sokak çocuklarının yaptığı resim ve el işlerinden oluşan bir sergiye ev sahipliği yaptı. 150 çalışmanın yer aldığı sergiyle, çocukların eğitim hayatlarına dönmeleri için teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Sergilenen resimler, el işleri ve objeler, geçimini sokaklarda çalışarak kazanan çocukların elinden çıktı.

150 çocuk 3 ay eğitim aldı

Rwanga Yardım Derneği’nin başlattığı proje ile, okula gitmeyen ve sokaklarda çalışan 150 çocuk 3 aylık bir eğitim aldı.  Öğretmenler çocuklara resim, el işi gibi konularda ders verdi. Bu eğitim sırasında hazırlanan eserler Şanidar Galeri'de düzenlenen sergi sayesinde Erbilliler ile buluştu.

Çocuklar yeteneklerini gördüler

Rwanga Derneği yetkililerinden Arayish Barzinjee, “Amacımız aslında bu çocukları sokağın tehlikeleri konusunda bilgilendirmek. Okula dönerek daha iyi bir gelecekleri olacağını idrak etmelerini sağlamak.

Projemizin sonunda bu hoş el işlerini yapmaları, yeteneklerini görmeleri ve motive olmalarını sağladı. Biz onlara gerekli malzemeleri verdik ve gerisini onlar kendi başlarına hallettiler. Çok güzel oldu" diye konuştu.

Öğretmenlerinin desteğini aldılar

Projeye katılan çocuklar da, yaptıkları resimlerin sergilenmesinden ve gördükleri ilgiden memnundu. Sergide çalışması sergilenen Mahmud Azad, çalışmalarını öğretmenlerinin yardımı ile gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sergide sadece resimler değil nakışlarla süslenmiş aynalar, mendil kutuları ve sepetler de yer aldı. Satışa sunulan eserlerin tamamı, hayırsever bir vatandaş tarafından iki bin dolara satın alındı. Elde edilen gelir ise, zor durumda olan çocukların ailelerine bağışlanacak.

 

 

Simla Yerlikaya yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 11:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13