Erbil'de hayat iftardan sonra başlıyor (Video Haber)

Erbil’de Ramazan ayı coşkuyla karşılandı. Teyrava mahallesindeki ışıl ışıl kuyumcu dükkânları, türlü yiyeceklerin satıldığı tezgâhlar, süs eşyaları satanlar gecenin geç saatleri kadar açık oluyor.

Erbil'de hayat iftardan sonra başlıyor (Video Haber)

 

Ramazan boyunca Erbil’de günlük düzen değişirken, hayat adeta iftardan sonra başlıyor ve sahura kadar hareketlilik devam ediyor. Erbilli aileler iftardan sonra çıktıkları yürüyüşlerde genellikle Teyrava mahallesini tercih ediyorlar. Teravih namazı sonrası cami önlerinde açılan buzlu şekerlemeler satan tezgâhların önleri oldukça kalabalık bir manzara veriyor. Özellikle Ramazan ayında Erbil akşamlarının çok güzel olduğunu söyleyen esnaf "mübarek Ramazan ayının akşamlarını çalışarak geçiriyoruz. Allah'a şükür, insanlar camilere akın etmiş durumdalar... Biz de camilerin önünde satış yaparak rızkımızı kazanıyoruz" diyorlar.

Erbil’de gündüz vaktinde sıcaklıkların 50 dereceye yaklaşması, Ramazan ayı boyunca hayatın akşamları hareketlenmesinin bir başka nedenidir. Yüksek sıcaklıkları ile bilinen Erbil'de, serinleme ihtiyacını dondurmacılar ve soğuk içecekler satan dükkânlar karşılıyor. Diğer aylara göre Ramazan ayının ayrı bir bereketi olduğunu söyleyen dondurmacılar "Gündüz çok sıcak olduğu için insanlar akşamları dışarı çıkabiliyorlar. Tabii burada şehrimizin güvenli olması çok mühim. Serinlemek isteyenler dondurmayı tercih ediyorlar. Bu sebeple Ramazan'da satışlarımız daha iyi oluyor" dediler.

Kürt bölgesinin başkentinde Ramazan ayının çok güzel geçtiğini söyleyen Erbilliler, Ramazan ayı sonrasında da pazarların böyle hareketli olmasını temenni ediyorlar. İftar sonrası Erbil sokaklarında başlayan hareketlilik sahura kadar sürerken, başta Teyravan mahallesi olmak üzere Erbil, Ramazan ayını ışıl ışıl ve emniyetli bir ortamda geçiriyor.

Celil Hıyat Camii Erbil’in simgesi

Erbilliler teravih namazını kılmak için ise Celil Hıyat Camii'nde buluşuyorlar. Son dönemde inşaa edilen en önemli yapılardan biri olan Celil Hıyat Camii, 16 yıl önce kapılarını açmasına rağmen, kısa sürede Erbilliler'in gözdesi haline gelmiş durumda. Cami Ramazan ayında her zamankinden daha kalabalık oluyor. Erbil'in en görkemli camilerinden biri olan Celil Hıyat Camisi'ni teravih namazı için gelen Erbilliler dolduruyor. İsmini, bânisi olan ve Arapça'da terzi anlamına gelen 'Hıyat' ailesinden alan cami, hayırsever bir işadamı olan Celil Hıyat tarafından yapıldı. Yapımına başladığı caminin tamamlandığını göremeden vefat eden Celil Hıyat'ın ismi hayırla yâd ediliyor.

Hıyat Camii'nin inşaatı 10 sene sürerken, inşaat sırasında kullanılan malzemelerin büyük bir çoğunluğu Türkiye'den getirildi. Celil Hıyat Camii, motifleri, mimarisi ve iç dekorasyonuyla Osmanlı camilerinden esinlenilerek inşaa edildi. Caminin en önemli özelliklerin biri ise, iç ve dış cephesinde bulunan ve her santimi özenle yapılan süslemeler. Dış kapılarda camla kaplanmış ahşap oymaların tamamı altın suyuyla boyanırken, ince tuğlalarla inşa edilen dış cephenin önemli bir bölümü de çinilerle tezyin edilmiş. Toplam 15 bin metrekarelik bir alanda inşaa edilen caminin, 2 minaresi ve 2 ana giriş kapısı bulunuyor. Ana giriş kapısının üzerinde turkuaz renkli taşlarla döşeli kubbeler de caminin dikkat çeken diğer unsurlarından. Toplam 12 adet giriş kapısı bulunan Celil Hıyat Camii’nde, aynı anda 2.500 kişi ibadet edebiliyor. Cami iç ve dış mimarisiyle de görenleri kendisine hayran bırakıyor.

 

 

Simla Yerlikaya bildirdi

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2013, 11:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13