Erbil savaşın izlerini kültürüyle siliyor (Video Haber)

Irak'ta savaşın bitmesiyle beraber Erbil'de yaşayan insanlar kültür ve sanata olan ilgilerini hatırladılar. Çok satan kitaplar arasında Türkçe olanlar da bulunuyor.

Erbil savaşın izlerini kültürüyle siliyor (Video Haber)

 

İç içe geçmiş daireler şeklinde genişleyen Erbil'de bütün yollar, merkezde yer alan Erbil Kalesi'ne çıkıyor. Şehrin merkezindeki bir tepenin üzerinde yükselen kaleden, oldukça güzel manzaraları görmek mümkün... Şimdilerde restorasyona alınan kale, yeniden görkemli günlerine dönmeyi bekliyor.

Kalenin etrafında uzanan Kayseri Çarşısı ise Erbil’de günlük hayatın nabzının attığı yer. Kuyumcu dükkânları, farklı baharat kokularının çevreye yayıldığı aktarlar, bin bir özenle işlenmiş cam eserlerin bulunduğu züccaciyeler, Kayseri Çarşısı'nı Erbil’in en renkli mekânı kılıyor.

Erbil’in sembolik binalarından biri de Ulu Minare... Sekiz köşeli bir sütun üzerinde yükselen, 12. yüzyılda Sultan Muzaffer'üd-din Gökböri tarafından inşa edilen minarenin, yıllar içerisinde birçok parçası yıkıldı. Bugün 36 metre yüksekliğinde olan Ulu Minare, aynı adı taşıyan caminin bir parçasıydı. Ancak yıllar içerisinde Ulu Cami'den neredeyse hiç iz kalmazken, caminin kuzeydoğusundaki çift şerefeli tuğla minare ayakta kalmayı başardı. Ulu Minare'nin etrafındaki geniş park ise, Erbillilerin en çok zaman geçirdiği yerlerden biri.

Türkçe kitaplar çok satanlar arasında

Erbil, senelerdir içinde bulunduğu savaş ortamının izlerini son 10 yılda silmeye başladı. Şehirdeki kültür sanat hayatı da buna bağlı olarak gelişiyor. Erbilliler için müzik, hayatın vazgeçilemez bir parçası. Bütün Arap dünyasında olduğu gibi Erbil’de de, Nancy Ajram ve Hayfa Vehbe ile Zekeriya Abdullah ve Hardi Salah bölgenin en popüler isimleri...

Kitapseverlerin en önemli adresi olan kitapçılar çarşısının, yaz aylarına girilirken ziyaretçi sayısı da arttı. Kitapçılar, öğrencilerin bu dönemde en çok lisan kitaplarına rağbet ettiğini, ayrıca Ramazan ayına yaklaşılırken dinî eserlere de ilginin yükseldiğini söylüyorlar. Erbil'de çok satanlar arasında Türkçe kitaplar da bulunuyor.

Yılın büyük bir bölümünü yüksek sıcaklıklarla geçiren Erbil'de, sokaklarda satılan ferahlatıcı lezzetlerin başında mevsim meyveleri geliyor. Kışın kaynamış şalgam, kaynamış mısır, yaz aylarında da özellikle meyveler, tatlılar ve lokumlar tezgâhlarda yerini alırken, Erbillilerin vazgeçilmez lezzeti olan kebaplara günün her saatinde talep var.

 

 

Simla Yerlikaya bildirdi

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 11:30
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
erol
erol - 6 yıl Önce

Erbil her ne kadar siyaset konusunda duyulsa da Ülkü Özel Akagündüz'ün Erbil ve Süleymaniye hakkındaki yazısı okunmaya değer.

banner19

banner13