Erbil, kışa festivalle giriyor (video)

Kuzey Irak’ın Erbil şehri kış mevsimine Güz Festivali ile girdi. İlk kez düzenlenen festival kapsamında İran, Türkiye ve Suriye’den gelen müzisyenler performanslar sergiledi.

Erbil, kışa festivalle giriyor (video)

 

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Kültür Bakanlığı tarafından ilk kez düzenlen Güz Festivali, onlarca müzisyenin katılımı ile Erbil’de başladı. Festivalin açılışı Kültür Bakanlığı’ndaki Peşava konser salonunda yapıldı. Festivale Türkiye, İran ve Suriye’den müzik grupları ve sanatçılar katıldı.

Festival Komitesinin Başkanı Namık Hawrami, organizasyon ile kışın gelişini müjdelemek istediklerini belirtti. Açılış töreninde Erbil Valisi Nevzat Hadi ve Kültür Bakanı Kave Mahmud Şakir de konuşma yaptı. Kültür Bakanı Mahmud festivalin gelenekselleşeceğine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından Duhok’tan gelen bir grup sahne aldı.

Güz festivaline bu yıl yurtdışından 7 grup katıldı. Müzisyen Kave Sultani de festival için İran’ın Sina şehrinden Erbil’e gelenler arasında. Festivale, Sina şehrini temsilen geldiklerini kaydeden Sultani, “Şehrimizin çok zengin bir kültürü var. Çok güzel şarkılarımız ve Seyit Ali Askeri gibi birçok ustamız var şehrimizden çıkan. Biz de o kültürü temsilen buraya geldik. Ben de 20 yıldır müzikle uğraşıyorum. Bugün burada olmaktan ötürü mutluyum” ifadelerini kullandı.

Bu arada Erbil’den sanatseverler için bir de konser vardı. Bilkent Senfoni Orkestrası, İhsan Doğramacı Bilkent Erbil Koleji’nde bir konser verdi. Klasik müzik konserine ilgi yoğundu. Konsere katılan bir sanatsever, “Gerçekten Kürt bölgesinde böyle bir etkinlik görmek çok hoş. Düzenleyenlere çok teşekkür ediyorum. Daha sık böyle konserler görmeyi umut ediyoruz” ifadelerini kullandı. Bir başka sanatsever de “Böyle bir konserin şehrimizde düzenlenmesi çok güzel. Gerçekten de kültür-sanat konusunda daha fazla etkinliğe ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Konsere ev sahipliği yapan İhsan Doğramaca Bilkent Erbil Koleji ise adını Erbil doğumlu olan bilim adamı İhsan Doğramacı’dan alıyor. Yine Doğramacı’nın kurduğu Bilkent Üniversitesi ile yakın işbirliği içinde çalışan kurum Erbil’in en iyi eğitim kurumlarından biri olarak öne çıkıyor.

 

 

 

Simla Yerlikaya haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2013, 11:21
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13