Erbil Kalesinin dibinde bir çayhane: Maçko (video)

Erbil'in çayhaneleri günlük hayatta önemli bir yer tutuyor. Bu çayhanelerin en ünlüsü ise Erbil Kalesi’nin hemen eteklerinde yer alan Maçko Çayhanesi. Sakin ortamı ile öne çıkan çayhanenin müdavimleri arasında sanatçılar da var. Çayhanede bir de kütüphane bulunuyor.

Erbil Kalesinin dibinde bir çayhane: Maçko (video)

Demli çayları ve huzurlu ortamıyla Erbil’de dostlarla buluşma imkanı sunan bir mekan Maçko Çayhanesi. 1940'tan bu yana hizmet veren Maçko Çayhanesi, ismini kurucusu Macit Bey'den alıyor. Bugün çayhaneyi Macit Bey'in oğulları işletiyor.

Her gün sabah sekizden gece 12'ye kadar açık olan çayhane her gün çok sayıda Erbilli’yi konuk ediyor. Sessizliği nedeniyle sanatçıların çalışmak için tercih ettiği Maçko Çayhanesi’nde duvarlar Iraklı sanatçıların ve ünlülerin fotoğrafları ile dolu.

Maçko Çayhanesi’nin müdavimlerinden bir Erbilli, mekanla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Burası tarihi bir adres, buluşma noktası. Bölge kültürü için de oldukça önemli. İnsanlar burayı ziyaret ettiklerinde, hem tarihe tanıklık ediyor, hem de hoşça vakit geçirebiliyor. Çayhanenin bulunduğu noktada Erbil Kalesi, camiler ve daha birçok tarihi yapı var. Bu yapıların hepsi bu alanda yer alıyor. Turistlerin de uğrak noktası burası. Merkezde yer almasıyla da dikkat çekiyor. Ben de fırsat buldukça geliyorum.”

Maçko Çayhanesi Erbil Kalesi’nin eteklerinde yer aldığı için tarihi bir öneme sahip. İşletmeciler daha uzun yıllar hizmet verebilmek için hükümetten restorasyon taleplerine olumlu yanıt bekliyor.

 

Simla Yerlikaya haber verdi

Yayın Tarihi: 06 Şubat 2016 Cumartesi 10:44 Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 11:00
YORUM EKLE

banner19

banner36