En güzel aşk hikâyesi tiyatroya uyarlandı (video)

Ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un Cemile adlı eserinden uyarlanan “Aşk Ezgisi” oyunu Bişkek'te sahne aldı. Uğur Özen yazdı.

En güzel aşk hikâyesi tiyatroya uyarlandı (video)

 

 

Kırgız Türkler'inin dünyadaki temsilcisi Cengiz Aytmatov 85. doğum gününde, “Cemile” adlı oyunundan uyarlanan “Aşk Ezgisi” oyunuyla, Bişkek Cengiz Aytmatov Devlet Rus Dram Tiyatrosu’nda anıldı.

Kardeşi İlgiz Aytmatov da katıldı

Çüy Bölgesel Dram Tiyatrosu tarafından sahnelenen eserin oyuncuları, bu yıl Kültür ve Sanat Üniversitesi ile Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi mezunu genç sanatçılardı.

Oyuna Kültür ve Turizm Bakanı Sultan Rayev, Cengiz Aytmatov’un kardeşi İlgiz Aytmatov, Çüy bölge valiliği temsilcileri, sanatçılar ve Aytmatov okurları katıldı. 

Eser önce “ezgi” idi

Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, Cemile'yi 1958'de Moskova’da, Maksim Gorkiy Edebiyat Enstitüsü’nde okuduğu yıllarda kaleme aldı. 

Önce Kırgız dilinde, “Ezgi” adıyla yayınlanan eser, daha sonra Yeni Dünya Dergisi’nde “Cemile” ismi ile basıldı.

“Aşk Ezgisi” adlı oyun, başkahraman Cemile ve 2. Dünya Savaşı’ndan yaralı dönen Daniyar ve Seyit etrafında dönen olayları konu alıyor. Beden dilinin ağırlıklı, repliklerin ise az olduğu oyunda, savaş yıllarının zor hayat şartlarına da dikkat çekiliyor.

Fransız yazar Aragon'un, aşk hakkında yazılmış dünyadaki en güzel yapıt olarak nitelediği Cemile, Bişkeklilerden de tam not aldı.

 

 

Uğur Özen yazdı

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2014, 12:46
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26