En büyük üçüncü Osmanlı arşivi Sofya'da (video)

Sofya Milli Kütüphanesi dünyanın en büyük üçüncü Osmanlı arşivini bünyesinde barındırıyor.

En büyük üçüncü Osmanlı arşivi Sofya'da (video)

Sofya Milli Kütüphanesi, 100 yıldan fazla bir süredir çok zengin bir Osmanlı arşivine ev sahipliği yapıyor. Burada özellikle bilim adamlarının ve Osmanlıca uzmanlarının hummalı çalışması sonucu, bir milyondan fazla evrak, belge ve arşivler bir yandan korunuyor, öte yandan da geniş okuma salonlarında okurlar da onlardan yararlanabiliyor.

Zamanında Bulgaristan'a satılan belgeler bugün Sofya'daki Kiril ve Metodiy Milli Kütüphanesi'nde muhafaza ediliyor. 1 milyonu aşkın Osmanlı belgesini barındıran bölüm; 'İstanbul Arşivi' ya da 'Sultan Arşivi' olarak adlandırılıyor. Osmanlı Devleti'ne ait belgeler milli kütüphanenin en eski bölümlerinden olan 1879'da açılan Şarkiyat Bölümü'nde tutuluyor. Şarkiyat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Stoyanka Kenderova Osmanlı belgeleri hakkında şu şekilde konuştu: “Bulgaristan’ın çeşitli şehirlerindeki kalmış olan Osmanlı arşivleri buraya getirilmiş. Böylece şarkiyat köşesi oluşturulmuş. Fakat daha sonra 1931 yılında Türkiye’den, herhalde maliye bölümünden çok belge satın alınmış. O zaman bu belgeler müzayede olarak satılmıştır.”

Fatih Sultan Mehmet'e ait 1477-1478 tarihli ferman da burada

Bir kısmının kaybolduğu düşünülen belgelerin önemli çoğunluğu iki uzman tarafından kağıt fabrikalarında yok olmaktan son anda kurtarıldı. Daha önce Türkiye'de Osmanlı arşivleri üzerine çalışan Panço Dorev ve Vladimir Hintalov; Bulgaristan tarihi hakkında önemli bilgiler içerdiğini tespit ettiği belgeleri, Sofya Milli Kütüphanesi'ne teslim etmiş.

Şarkiyat bölümünde 328 ayrı başlığa ayrılan belgeler, şehir yahut kasaba isimleriyle adlandırıldı. Sofya Fonu, Vidin Fonu, Şumnu Fonu, Ankara Fonu gibi isimleri olan belgelerin en büyüğü İstanbul Fonu.

1 milyondan fazla belgenin tasnif edildiği Mili Kütüphane'nin en eskilerinden biri Fatih Sultan Mehmet'e ait 1477-1478 tarihli ferman. Osmanlı'ya ışık tutan belgeler arasında; sultanların tuğralarını taşıyan el yazıları da dikkat çekiyor.

16. yüzyılda Karaman vilayetinin vakıf mallarının kaleme alındığı arşiv defteri de Milli Kütüphane'de korunanlardan. Fermanlardan nüfus kayıtlarına, el yazması eserlerden beratlara birbirinden değerli evrakları barındıran şarkiyat bölümünde belgelerin dijital ortama aktarılması için çalışmalar devam ediyor.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2015 Çarşamba 11:14 Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 11:14
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26