El yapımı İran halılarının fiyatları el yakıyor (video)

İran'ın başkenti Tahran'da bu yıl halı fuarının 24.'sü düzenlendi. Yüzlerce yıldır el emeğiyle işlenen birbirinden göz alıcı halılar fuarda buluştu. Kadim bir medeniyetin sembolü sayılan halılar yöresel motifleriyle dikkat çekti.

El yapımı İran halılarının fiyatları el yakıyor (video)

İran kültürünün simgelerinden kabul edilen halıların İran'daki tarihi, yerel kaynaklara göre 1500 yıl öncesine kadar uzanıyor. Ülkenin tarihi ve kültürel zenginliğinin ilmek ilmek işlendiği halılar motifleri ile göz kamaştırıyor ve adeta bir sanat eseri olarak karşımıza çıkıyorlar.

İran halıları hem yün ipliklerle, hem de ipek ile dokunabiliyor. İpek ile dokunan halıların ayrıcalığıysa kendini hemen hissettiriyor. Her halının özelliğine göre kıymeti belirleniyor. Bir halının kalitesi sadece kullanılan iplik ile belirlenmiyor. Rengi, motifleri o halının kalitesini değiştiriyor. Özellikle dokunurken atılan ilmek, halının kalitesi açısından önemli görülüyor. Her 7 santimetrede 50 ilmek ile başlayıp yukarı çıkanlar iyi halılar olarak kabul ediliyor.

Halının İran'daki üretim merkezlerinin başında Kum, İsfahan, Tebriz ve Senendec geliyor. Her yöre kendine has motif ve renkler ile ayrılıyor. İran'da sadece yer halıları dokunmuyor. Dönemsel motifler veya bir destanı anlatan duvar halıları da ince işçiliğin ürünleri.

El yapımı halıların fiyatları el yakıyor

İran'ın başkenti Tahran'da bu yıl halı fuarının 24.'sü düzenlendi. Dünyanın dört bir yanından meraklılar, İran halılarını yerinde görmek için fuara akın etti. Fuarda halıları sergilenen bir vatandaş, faaliyet ve halılarla ilgili şu şekilde konuştu: “Elimizde yün ve ipek halılar bulunuyor. El yapımı yün halıların özelliği, tozu ve bakterileri içine almaması. Bu, koyun yününün kendi özelliğidir. Koyunlar toprakta yatsa da toprak yününde kalmıyor. Bu özellik halılara da geçiyor."

İran'da el dokuması halıların yerini, şimdilerde daha ucuz olan makina halıları aldı. Ancak el dokuması halılara her evde rastlamak mümkün, zira geleneksel kültürün simgesi olan bu halılar halen evlerin gözdesi.

Fuarda sergilenen halıların fiyatları ise el yakacak cinstendi. Bir satıcı elindeki bir halıyı şu ifadelerle anlattı: "Bu arkamdaki halıyı 2 kişi yaklaşık 2 yılda dokudu. Onlara günlük 14 bin ilmek karşılığında ücretleri ödendi. Halının desen haritası, iplik ve diğer malzemeleriyse oldukça masraflıydı. 2 yılda ortaya çıkan bu halıyı, masrafların üzerine yüzde 10-15 kâr payı koyarak yaklaşık 115 milyon tümene yani Türk lirasıyla 95-100 bin liraya satıyoruz.”

Halı kültürü geleceğe aktarılıyor

Köklü geçmişe sahip İran, halı ve kumaş dokumacılığıyla dünyada ön plana çıkan ülkelerin başında geliyor. İran Kültür Mirasları Başkanlığı bu el sanatlarına sahip çıkmak ve tanıtımını yapmak için kolları sıvadı. Başkanlık tarafından el sanatları merkezleri açıldı. Açılan merkezlerde geleneksel el sanatları öğretilmeye başlandı.

El sanatları merkezinde İran'a has el sanatları ile ilgili kurslar veriliyor. Gelen öğrencilere nakış işleme ile ilgili dersler veriliyor. Hem kumaş dokumacılığında hem nakış işlemelerde her yörenin kendine has motiflerinin ve desenleri bulunuyor.

İranlı kadınlar sınırlı sayıdaki bu kurslara gelerek geleneksel sanatları öğrenmeye çalışıyor. Bu sanatları öğrenme imkanı bulan kadınlar nakış işlemelerinden küçük de olsa bir gelir elde edilebiliyor. Özellikle terme ismi verilen ve ipekten dokunan kumaşlar İran'a gelen turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

El dokuma kumaşların yerini günümüzde büyük dokuma fabrikaları alırken, daha çok nostaljik anlamlar taşıyan el sanatları zamana direniyor. Hem istihdam amacı taşıyan hem de geleneksel el sanatlarını tanıtmaya yönelik yürütülen bu kurslar meraklıları tarafından takip ediliyor. Böylece kültürel miras nesiller arasında aktarılmaya devam ediyor.

 

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 13:21
banner12
YORUM EKLE

banner19