El emeği saat kayışlarının son ustası (video)

Arnavutlukta bugün el emeğiyle saat kayışı üreten tek sanatkâr Pavlo Usta. Sanatını babasından öğrenen Pavlo Usta, sanatı ölmesin diye 3 oğlunu da maaşlar yanında çalıştırıyor. Gençer Tatar yazdı.

El emeği saat kayışlarının son ustası (video)

 

 

Arnavutlukta bugün el emeğiyle saat kayışı üreten tek sanatkâr Pavlo Usta. Sanatını babasından öğrenen Pavlo Usta, sanatı ölmesin diye 3 oğlunu da maaşlar yanında çalıştırıyor. Gençer Tatar yazdı.

Yüzyıllardır zamana ayna olan saatlerin, olmazsa olmazı kayışlar. Kuşaktan kuşağa geçen saat kayışı ustalığı, Arnavutluk'ta unutulmaya yüz tutan zanaatlardan sadece biri. Babasından miras kalan mesleği sürdüren Pavlo Papangjeli, Arnavutlukta el emeğiyle saat kayışı üreten tek usta. Pavlo Usta mesleği öğrenişinin hikayesini şöyle anlattı: 

"14 yaşında bir çocukken, eğitimimi tamamlamak istiyordum. Bir yandan da spora, voleybola merak sarmıştım. Babam da,‘Şu zanaatı öğren, sonra canın ne isterse onu yaparsın’ dedi. Bütün gençler gibi bu zanaat benim ilgimi çekmiyordu, öğrenmek istemiyordum. Ama babam öğretti ve bu zanaata küçük yaşta başladım. Şimdi de geçimimi bu meslekten sağlıyorum."

Babasının diplomasını hala saklıyor

Pavlo Usta’nın babası, saat kayışı yapımını öğrenmek için 92 yıl önce Yunanistan’da bir okula gitmiş. Babasının bu okuldan aldığı diplomayı halen saklayan Pavlo Usta için bu hatıranın önemi büyük.

Ancak o diplomayla açılan saat kayışı dükkânına Enver Hoca rejimi döneminde el konulmuş. Pavlo Usta o günleri şu cümlelerle aktardı: "Evimizde dükkâna el konulduğuna dair belgeler vardı. Hatta ben babama bazen, ‘bunları niye saklıyorsun ki, sanki geri verecekler’ diyordum. O da, ‘Ben bütün bunları alın teri ile kazandım, ben hayrını göremezsem belki siz görürsünüz’ derdi."

1991'de dükkân iade edilmiş

1991'de, Pavlo Usta'nın ifadesiyle, 'Bu topraklara demokrasi geldikten sonra', Tiran’daki bu mütevazı dükkânın kapıları yeniden açılmış. Pavlo Usta, o günden bu yana, çeşitli derilerden, farklı saat ebatlarına göre kayışlar tasarlayıp yapıyor.

Çok sayıda kayış modeli ve deseni her zevke hitap ediyor. Pavlo Usta da sabır ve emek gerektiren bu zanaati icra ederken çok dikkatli. Üç çocuğu ile birlikte çalışan Pavlo Usta, onlara maaş verdiğini ve bundan gurur duyduğunu söylerken, "Günümüzde üç kişiye iş vermek çok zor. Çocuklarımın da bu mesleği yapmasından çok mutluyum” diye konuştu.

Kayışları özenle yapıyor

Pavlo Usta, mesleğine tutkuyla bağlı olsa da, usta yetişmemesinden ve piyasaya giren ucuz ürünlerle rekabet edememekten şikâyetçi. Ancak, çocuklarından aldığı güçle ve ilk günden bu yana azalmayan özenle, saatler için kayış yapmaya devam ediyor. 

 

 

Gençer Tatar yazdı

Yayın Tarihi: 26 Ağustos 2014 Salı 11:23 Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2014, 11:23
banner25
YORUM EKLE

banner26