Edebiyat Mevsimi başladı (video)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı'yla, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesince düzenlenen 7. Edebiyat Mevsimi başladı. Etkinliklere 70'i aşkın yazar, şair ve alanında uzman akademisyenler katılacak.

Edebiyat Mevsimi başladı (video)

İstanbul'da 7. Edebiyat Mevsimi başladı. Programın tanıtım toplantısı Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'ne ev sahipliği yapan tarihi Kızlarağası Medresesi'nde gerçekleştirildi. Etkinliğin bu yılki teması 'Hür Tefekkürün Kalesi: Dergiler’ olarak belirlendi.

Program koordinatörü Mahmut Bıyıklı, açılış programında şu şekilde konuştu: "Dergiler malumunuz olduğu üzere üstad Cemil Meriç’in ifadesinde kendisini bulan hür tefekkürün kaleleri. Türkiye’nin son 50 yılına baktığımız zaman, Türkiye’deki fikrî hareketlenmelerin dergiler etrafında şekillendiğini görüyoruz. Üstad Necip Fazıl’ın Büyük Doğu’su, Sezai Karakoç’un Diriliş dergisi, Cahit Zarifoğlu ve arkadaşlarının Mâverâ dergisi, Nurettin Topçu’nun Hareket dergisine baktığımız zaman bugünün neslini o dergilerle inşa etmişler, hem yazarların yetişmesinde, yeni kalemlerin ortaya çıkmasında bir okul vazifesi görmüşlerdir. Dolayısıyla biz de o okul olan dergileri ve geleceğe ışık tutan dergileri derinlemesine 7 gün boyunca İstanbul’da kültürseverlerle buluşturmak, tanıştırmak için bir etkinlik silsilesi hazırladık. Bu kapsamda dergilerin yeri, yeni çıkan dergiler, yayın hayatına devam eden, kapanan dergiler, özel sayı çıkaran dergiler gibi konuları işleyeceğiz. Zengin bir program olacak.”

Her yıl İstanbulluları edebiyatla buluşturan program, İBB Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü'nün destekleriyle hayata geçirildi. Edebiyat Mevsimi bu yıl onlarca yazar, şair ve akademisyeni ağırlıyor. Bu yılki temaya uygun olarak dergilerın misyonu, geçmişten bugüne edebiyat dergileri çerçevesinde farklı konu başlıklarının 40 oturumda masaya yatırılması planlanıyor.

Etkinlik kapsamında düzenlenecek özel oturumlar da var. ‘Necip Fazıl ve Dergiciliği’, ’İsmet Özel Dergiciliği', 'Sezai Karakoç ve Dergiciliği’ bunlardan yalnızca bir kaçı. Öykü, şiir ve hikâye dinletilerinin de olacağı etkinlikte bir de dergi sergisi bulunuyor. 7. Edebiyat Mevsimi'nin 24 Ekim'deki son günündeyse edebiyat dünyasına katkıda bulunan isimlere ödüller takdim edilecek. 

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

YORUM EKLE