Ebru Sanatı ile Bir Animasyon Dizisi Yapacak (video)

Garip Ay, Van Gogh ve Yıldızlı Gece eserini ebruyla buluşturdu. Çalışmanın videosunu sosyal medyada yayınladı. Video, bir haftada 50 binden fazla kez izlendi. Garip Ay, tarihi Türk şahsiyetlerin portresini de yapıyor.

Ebru Sanatı ile Bir Animasyon Dizisi Yapacak (video)

Geleneksel Türk el sanatlarından biri ebru. Bu asırlık sanat yüzyıllardır farklı ustaların elinde hayat buluyor. O ustalardan biri de ebru sanatının dinamik ve değişken yapısını özgün tarzıyla tamamlayan bir isim: Garip Ay.

Kullandığı akrilik, kumaş ve cam boyasını ebru sanatının içine yerleştiren Ay, kimi zaman portreler, kimi zaman da ünlü ressamların eserlerini ebruya yansıttı. Boyaların suyla olan yolculuğuna izleyicilerini de dahil etmek içinse özel bir gösteri hazırladı. Ebru eserinin ortaya çıkış serüveni için 'kayıt'a bastı. İnternette paylaştığı videosu 50 bini aşkın izlenme aldı.

Disiplinler arası geçiş yaparak ebru ile resmi birleştiren sanatçı Garip Ay, Van Gogh'un Yıldızlı Gece eserinin uyarlaması ve yeni çalışmaları hakkında şu ifadeleri kullandı: "Aslında biz coğrafya olarak bu iki uç arasında noktada duruyoruz. Haliyle bu yerel değerlerimizden ebru çalışırken de daha önce öğrendiklerimi uygulamak istiyordum. Van Gogh gerçekten de yaptığı işle ilgilide bizi çağırıyor. İzlenimcilerin o hızlı fırça darbeleri bizim ebruda yaptığımız o hızla benzeşiyor. İki kavramın benzerliği sanki Van Gogh’un başladığı şeyi biz devam ediyoruz gibi bir his oluşturdu bende. Veya şöyle de diyebiliriz, aslında Van Gogh belki de ebru yapmaya çalışıyordu resimlerinde.”

Sanat eğitimine lisede başladığını söyleyen Garip Ay, sanat hayatını şu sözlerle anlattı: “Üniversitede resim bölümünde okumaya devam ediyordum. Geleneksel sanatlarımızın bir cazibesi, köklü bir yapısı var. Dünya bu konuda farkında değil. Aslında Van Gogh ile ilgili projemiz o farkındalığı da uyandırıyor. Biz yerel değerlerde Yıldızlı Gece tablosunun nasıl bir şey olduğunu ifade etmişken Avrupa’ya da dünyanın birçok yerine de ebruyu gösterme fırsatı bulmuş olduk."

Ebru ile tanıştıktan sonra ise kendine özgü deneysel çalışmalarını yapan sanatçı, 2013 yılından bu yana ebruyla portreler çiziyor. Garip Ay, Türk ve İslam tarihinde önemli bir yere sahip Piri Reis, Biruni, Farabi ve Mimar Sinan’ın aralarında bulunduğu 40 şahsiyetin ebru ile portresini yaptı. Garip Ay; sonraki projelerinde ise ebru sanatı üzerinden bir animasyon serisi hazırlamayı hedefliyor.

 

Ayşe Sonuşen

Yayın Tarihi: 01 Temmuz 2016 Cuma 17:36 Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 17:36
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Marmara GSF
Marmara GSF - 13 ay Önce

Resimde ebruculuk Marblism diye bir akım var benim çok ilgimi çeken... Literatüre göre yirminci yüzyılın sonlarına doğru Türkiye'den çıkan bir akım. Akımın öncüsü prof. dr. köksal pabuçcu

Dağlar
Dağlar - 5 yıl Önce

Bu çalışma: "ebru tekniğini kullanarak yapılan modern su üstü resim çalışmasıdır." Diğer görsel sanatlara ebru sanatının verdiği bir destektir.Ebru sanatı başka! Resim başka dır...Ebru dan dolayı suya olan hakimiyet ile güzel görsel resim çalışmasıdır fakat kesinliklikle ebru değil dir. Benzeri modern çalışmaları yapan pek çok sanatçı var.Ebrunun aslını görmek isteyen battal olarak çalıştığında ne demek istediğimi anlar.teknik birleştirilerek yapılan bu çalışma bir su üstü resim çalışması dır

banner26