Dünyanın tiyatrosu Tunus'taydı (video)

Farklı ülkelerden çok sayıda tiyatro oyununu sahneye taşımayı amaçlayan Kartaca Tiyatro Günleri büyük ilgi gördü. Ömer Musa Targal yazdı.

Dünyanın tiyatrosu Tunus'taydı (video)

 

 

Avrupa, Afrika ve Arap ülkelerinin tiyatrocuları ve farklı türdeki oyunları Tunus'ta bir araya geldi. 16. kez tiyatro severlerin karşısına çıkan Kartaca Tiyatro Günleri ile farklı kültürleri buluşturdu. Zengin bir programla gerçekleştirilen Kartaca Tiyatro Günleri'ne, Tunuslular büyük ilgi gösterdi. Birbirinden renkli oyunların biletleri günler öncesinden tükendi.

Farklı ülkelerden çok sayıda tiyatro oyununu sahneye taşıyan ve bu yıl 16.'sı düzenlenen Kartaca Tiyatro Günleri, “Zamana Kök Salmak” sloganı ile yola çıktı.

90 piyes sergilendi

16. Kartaca Tiyatro Günleri’nin açılışı, başkent Tunus’un kültür sanat hayatının nabzının attığı Burgiba Caddesi’ndeki devlet tiyatrosunda yapıldı.

Bu sene 16.'sı gerçekleştirilen Kartaca Tiyatro Günleri’nde, amatör ve profesyonel sanatçılar tarafından toplam 90 piyes sergilendi. Bunlardan 39 tanesi Tunuslu sanatçılar tarafından sergilenirken, geriye kalan 51 piyes Avrupa, Afrika ve diğer Arap ülkelerinden gelen sanatçılar tarafından sahnelendi.

Daha zengin bir içerik

Tiyatro sanatçısı Ali Bin Nur, "Kartaca Tiyatro Günleri’ni 16. yılına getirdik. Bu yılın da başarıyla neticelenmesini temenni ediyorum. Geçen senelere nazaran bu yılki program daha yoğun ve zengin bir içeriğe sahip. Sergilenen piyesler oldukça değerli eserler ve çok başarılı sanatçılar tarafından sergileniyor. Tunuslu sanatçıların yanı sıra yurtdışından da önemli oyuncularımız var. Tiyatro günlerini bizler de heyecanla takıp ediyoruz," ifadelerini kullandı.

Tiyatro Günleri’ne katılan 13 ülke arasında Filistin, Suudi Arabistan ve Yemen de bulunuyor. Arap ülkelerinden katılan sanatçılar 17 oyunla tiyatro severlerin karşısına çıktı.

Eski Avrupa Oyunları da sahnedeydi

Üç Fransız oyununun da sahne aldığı tiyatro günlerinde, İspanyolKarşılaşma”, İtalyanBarut Kokusu”, İsveçSiren Saatı” gibi eski Avrupa oyunları da perde dedi.

"Toussaint Louverturte (Tusa Lavertür) ve Lamartine arasındaki görüşme", "Takas", "İspanya Kalesi" gibi oyunlar da etkinliğin dikkat çeken eserleri arasındaydı.

Kongo, Nijer ve Gine gibi Afrika ülkelerinin de katıldığı Kartaca Tiyatro günlerindeki oyunlar, başkent Tunus’un yanı sıra Sefakus, Kayrevan ve Kef şehirlerinde de izleyici ile buluştu.

 

 

Ömer Musa Targal yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 10:29
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26