Dünyanın mistik müziği Konya'daydı (Video Haber)

Farklı ülkelerin mistik müziklerini buluşturan Uluslararası Mistik Müzik Festivali 10. kez Konya'daydı.

Dünyanın mistik müziği Konya'daydı (Video Haber)

 

10 yıldır Hz.Mevlana'nın doğumu adına düzenlenen Uluslararası Mistik Müzik Festivali, Azerbaycan'dan Pakistan'a, Morocco'dan Fransa'ya dünyanın farklı ülkelerinin mistik müziklerini Konya'ya taşıdı. Hz.Mevlana'nın doğumu adına 2004 yılından bu yana düzenlenen festival, bu yıl da muhtelif inanışların yansıması olan müziklerini aynı sahnede buluşturdu. Dünyada mistik müzik festivalleri arasında ilk 3'te yer alan festival, Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenleniyor.

Festival 9 gün boyunca 9 farklı sanatçıyı Konya Büyükşehir Hz.Mevlana kültür Merkezi'nde ağırladı. Mistik müzik gruplarının en önemlilerini ağırlayan festivalde şimdiye kadar 41 ülkeden yaklaşık 87 müzik topluluğu ve bine yakın müzisyen ağırlandı.

Bütün dünyada Orta Asya'nın büyülü sesi olarak tanınan Azeri mugam müziğinin efsane ismi Alim Kasimov da festivale katılanlar arasındaydı. Alim Kasımov, kızı Fargana Kasımov ile birlikte söylediği şarkılarla Konyalıları adeta mest etti. Festivalin dikkat çeken gruplarından biri de Fas'tan Şafşavan Bakkali zikrini icra eden Rhoum el-Bakkali topluluğuydu. Çeşitli dillerde söyledikleri müzikleriyle duygu yoğunluğu yaşatan gruplar, festivalde icra ettikleri müziklerin yanı sıra çeşitli enstrümanları ve yöresel kıyafetleriyle de geleneklerini tanıtma fırsatı buldular.

Pakistanlı Bit Şah Dervişleri ve Şah Jo Raag, Şah Latif Bittai zikirleriyle festivalin ağırladığı özel konuklardı. Hz.Mevlana'nın 806. doğum yılı adına düzenlenen 10. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali, kapanışını Konya Türk Tasavvuf Musikisi topluluğunun sema ayin-i şerifiyle yaptı.

 

 

Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2013, 16:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13