Dünyanın en büyük Mushaf'ı Afganistan'da (video)

Dünyanın en büyük el yazma Mushaf-ı Şerifi Afganistan'ın başkenti Kabil'de. 5 yılda tamamlanan bu nadide eserin cildiyse Türk bir ustaya ait.

Dünyanın en büyük Mushaf'ı Afganistan'da (video)

Dünyanın en büyük el yazması Mushaf-ı şerifi tam 300 kilo ağırlığında ve 218 sayfa. Mushafın sayfaları Mısır’da özel olarak üretilen bir papirus türü üzerine hususi mürekkep ile yazılı. Mushafın her sayfası 2 metre 28 santim uzunluğunda ve 1 metre 55 santim genişliğinde. Dünyada bir benzeri daha olmayan mushaf, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki kütüphanede sergileniyor.

Mushafın el yazmaları Muhammed Sabir Yakup adlı imam ve 10 öğrencisi tarafından 5 yılda tamamlandı. Bu eşsiz eserin sayfalarının birleştirilmesinde ipek kumaş ve bal, kapağı içinse 21 sahtiyan keçi derisi kullanıldı. Kapaktaki Kur'an-ı Azimüşşan yazısı altın suyu ile yazılırken, Mushaf'ın cildiyse Türk cild ustası Rafet Güngör tarafından İstanbul'da yapıldı. El yazması Mushaf'da Peygamber Efendimiz'in dünyada yaşadığı gün sayısına atıfta bulunarak 23,123 gölgelendirme var. Ayrıca her sayfanın ortasında Kur'an-ı Kerim nurunu işaret etmek için güneş bulunuyor.

Sayfalarının birleştirilmesi Türkiye'den gelen uzman bir ekip tarafından gerçekleştilen bu mushaf-ı şerifin yazımı 2011 yılında tamamlandı. Afganistan Hac Bakanlığı tarafından da incelenen esere aslına uygun olarak yazıldığını belirten sertifika verildi.

Dünyanın en büyük el yazması Mushaf, Kabil'deki kütüphanede özel bir fanus içinde sergileniyor. Haftada birgün ziyarete açık olan Mushaf-ı Şerif'e ilgi de yoğun.

 

Mustafa Deveci haber verdi

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 16:44
YORUM EKLE

banner19