Dünyanın çizgisi Atina'da sergilendi (video)

Atina'da 9. Sanatı Kutlama adıyla bir sergi açıldı. Karikatürleri ve çizgi romanları buluşturan sergiye, farklı ülkelerden sanatçılar katıldı. Sergide Türk çizerlerin eserleri de yer alıyor.

Dünyanın çizgisi Atina'da sergilendi (video)

 

Red Kid, Asterix, Şirinler ve daha niceleri... Çocukluk yıllarının unutulmaz kahramanları, kimi zaman beyaz perdeye, kimi zaman televizyona yansıyan çizgi roman hikâyeleri, çocuklar kadar yetişkinlerin de ellerinden düşüremedikleri çizgi romanlar, güldüren, yeren, düşündüren karikatürler bir sergide bir araya geldi.

Atina'daki “9. Sanatı Kutlama” isimli sergi Atinalıları çizginin anlatım gücüyle buluşturuyor. Dünyanın dört bir köşesinden çizer, eserleriyle sergiye katıldı. Fransa, ABD, İngiltere, Belçika gibi çizgi roman kültürünün geliştiği ülkelerin yanı sıra Çin, Cezayir, Kamboçya gibi farklı kültürlerin beslediği ülkelerin çizerlerinden de örnekler yer alıyor.

Norveç'ten Kenya'ya, Hindistan'dan Uruguay'a 30 ülkenin 80 ünlü çizgi roman ustası çizgileriyle bir araya geldi. Sergide Türkiye'yi Meryem Çimen, Yıldıray Çınar, Devrim Kunter ve Fırat Yaşa temsil ediyor.

Yunanistan her ne kadar karikatür ve çizgi roman alanlarında dünya çapında önemli bir yere sahip olmasa da ülkede bu alanlara duyulan ilgi her geçen gün artıyor. Atina'daki bu sergi de bu artan ilgiye cevap vermeyi umuyor.

Serginin sanat yönetmeni Lida Çene, dokuz yıldır çizgi roman sergisi düzenlediklerini ve diğer sanatlar gibi çizgi romanın da ortak bir dil olduğunu söyledi. Lida Çene şu ifadeleri kullandı: "Dokuz yıldır çizgi roman sergisi düzenliyoruz. Çizgi romanların dünyada ortak bir dili olduğuna inanıyoruz. Fransa, Belçika gibi geleneksel olarak çizgi roman kültürüne sahip bir ülke değiliz. Yunanistan çizgi roman alanında küçük bir piyasa. Ancak son yıllarda bir hareketlenme görüyoruz. İnsanlar yavaş yavaş çizgi romanın ne olduğunu öğreniyor."

Sergilenen eserlerin dilleri özellikle tercüme edilmeyerek çizginin anlatım gücü vurgulanıyor. 18. yüzyılda ortaya çıkan karikatür ve 20.yüzyılda ortaya çıkan çizgi roman, gelişen dünyanın eskimeyen anlatım biçimi olmaya devam ediyor. Atina'daki sergi ise sergi 11 Nisan'a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 Derya Köseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2014, 11:04
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26