Dünyadan Ramazan manzaraları (Video Haber)

Dünyanın çeşitli bölgelerindeki Müslümanlar, Ramazan ayının manevi ikliminde cami ve iftar sofralarında buluştular.

Dünyadan Ramazan manzaraları (Video Haber)

 

Dünyanın çeşitli bölgelerindeki Müslümanlar, Ramazan ayının manevi ikliminde cami ve iftar sofralarında buluştular.

Kudüslü Müslümanlar, Ramazan ayını mü'minlerin ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa'da karşıladılar. İsrail yönetimi 45 yaşını doldurmuş Batı Şerialı Filistinlilerin Mescid-i Aksa'ya geçişlerine kontrollü olarak izin veriyor.

Kudüs'ü tıklım tıklım dolduran Filistin halkı, Ramazan ayı öncesi son alışverişlerini yaptılar. Kudüs tezgâhlarında tatlıların, baharatların ve hediyelik eşyaların her çeşidine rastlamak mümkün. Ramazan ayında ışıklandırılan eski Kudüs, akşamları düzenlenecek eğlencelerde yoğun bir kalabalığı ağırlıyor.

Erbil’de mesai süreleri kısaltıldı

Ramazan ayı Ortadoğu’nun birçok ülkesi gibi Irak'ta da Türkiye’den bir gün sonra başladı. Ramazan ayı öncesinde Erbil’de alışverişlerin adresi her zaman olduğu gibi tarihî Kayseri çarşısıydı. Ramazan boyunca başta bölgesel yönetim olmak üzere Irak’ta çalışma saatleri yeniden düzenlenerek, mesai süreleri azaltıldı. Ramazan'da hayatın akışının değiştiği Erbil'de halk genellikle iftar sonrasında sokaklara çıkarken, sahura kadar şehirde birçok etkinlik düzenleniyor. Uzun yıllardan bu yana huzursuzluk ve şiddetin sürdüğü Irak’ta ortak beklenti ise Ramazanın ayının bereket ve huzur getirmesi.

Tunus’ta STK’lar ve hükümet erzak dağıttı

Ramazan ayı hazırlıklarına günler öncesinden başlayan Tunus'ta da, yardım faaliyetleri hız kazandı. Tunuslular yüzlerce yıllık geleneği bozmayarak ilk teravih için Afrika'nın en eski 2. camisi olan, tarihî Zeytuna Camisi’nde toplandılar. Tunuslular iftar sofralarını donatmak için Ramazan ayı alışverişine günler önce başladı.

İftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurma, Tunus’ta da alışveriş listesinin ilk sırasında yer aldı. Fiyatlar Ramazan ayında artmış olsa da hesaplı sayılabilecek düzeyde. Cinsine göre hurmanın kilosunun fiyatı 5 ila 7,5 lira arasında değişiyor. Yardım kuruluşları ihtiyaç sahiplerine takdim edilmek üzere erzak paketleri hazırlarken, hükûmet de benzer yardım projeleri yürütüyor.

Sofya’da 70 bin Müslümana bir cami

Bulgaristan'ın başşehri Sofya'da Ramazan ayı şehrin tek camisi olan Kadı Seyfullah Efendi'de karşılandı. Restorasyonu süren caminin devam eden onarım çalışmalarına rağmen kapıları açıktı. Sofya bölge müftüsü Mustafa İbiştali, Sofya’da 70 binden fazla Müslümanın yaşadığını ve tek bir camide namaz kılmak zorunda kalmalarının sıkıntı oluşturduğuna değindi.

Müftülüğün cami arkasındaki parka iftar çadırı kurma isteği 2 seneden bu yana, gerginliğe yol açması ve  'şehir planlamasına aykırı' olduğu gerekçesi ile geri çevriliyor. Cami avlusunda verilen iftar yemeğine gelenlerin çoğu Sofya’daki mültecilerdi. Ramazan ayının ilk 15 günü için iftar sofrası açan başmüftülüğün geri kalan günlere yetecek mali gücü yok. Cami idaresi iftar vermek isteyen hayırseverlerden yardım bekliyor.

Bişkek’te bin kişi pulov yedi

Nüfusunun yüzde 87’si Müslüman olan Kırgızistan’da Ramazan ayı 8 Temmuz’da kılınan ilk teravih namazı ile başladı. Bişkek'in en büyük camisi olan Merkez camii’nde binlerce Kırgız Müslüman teravih namazı için saf tuttu.

Yılın en sıcak aylarından birine denk gelse de Ramazan ayında cami ve çevresi her zamankinden daha kalabalık ve coşkuluydu. Bişkek'te yaşayan Müslümanların buluşma noktası olan Merkez Camii'nde ilk iftar yemeği için hazırlıklar öğle saatlerinde başladı. Büyük kazanlarda Orta Asya halklarının geleneksel tören yemeği olan pulov pişirildi. Yaklaşık 6 saat pişen etlerin pirinçle karıştırılmasıyla hazırlanan pulov, camideki iftarın ana yemeği oldu. İftara yaklaşık bin kişi katıldı.

Makedonya’da camiler dolup taşıyor

Bütün Müslüman aleminde olduğu gibi Makedonya'da da Ramazan ayı heyecan ve sevinçle karşılandı. Çok etnikli bir yapıya sahip olan ülkede, halkın % 40'ı Müslümanlardan oluşuyor. Devlet yetkilileri her Ramazan ayında olduğu gibi bu sene de, birlik ve hoşgörü mesajları yayınlayarak Müslümanları tebrik etti. Makedonya İslam Birliği başkanı Reis-ül ulema Süleyman Recepi de, yayınladığı Ramazan mesajında barış ve huzur dileklerinde bulundu. Yüzyıllardır devam eden bir adet olan ailece açılan iftarın ardından, çoluk çocuk gidilen teravih namazları, Makedonya`nın değişmeyen geleneklerinden biri. Ülke genelindeki camiler, Ramazan ayı boyunca teravih namazı için gelen Müslümanlarla dolup taşıyor.

 

 

İslam Gemici bildirdi

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2013 Pazartesi 14:43 Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2013, 14:43
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26