Dünyadan Birkaç Şehir: Prizren, Beyrut, Atina (video)

Sahip olduğu değerlerle öne çıkar şehirler. Kimi tarihi, kimi kültürü, kimi doğasıyla. Bunun üçüne birden sahip olanlar da vardır. Kosova’dan Prizren, Lübnan’dan Beyrut ve Yunanistan’dan Atina olmak üzere dünyadan üç şehri gezdik.

Dünyadan Birkaç Şehir: Prizren, Beyrut, Atina (video)

Sahip olduğu değerlerle öne çıkar şehirler. Kimi tarihi, kimi kültürü, kimi doğasıyla. Bunun üçüne birden sahip olanlar da vardır. Kosova’dan Prizren, Lübnan’dan Beyrut ve Yunanistan’dan Atina olmak üzere dünyadan üç şehri gezdik.

Kosova'nın kültür başkenti: Prizren

Yüzyıllar boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kalan Kosova, Osmanlı’nın ardında bıraktığı tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor. Osmanlı’nın izleri ülkenin dört bir yanında hissediliyor. Camiler, köprüler, hamamlar ve şadırvanlarla bezeli kentler Osmanlı mirasını saklıyor. Ülkede tarihi kimliğini muhafaza eden şehirlerin başında Osmanlı şehri olarak anılan Prizren geliyor. Prizren'in sembolü Şadırvan Meydanı, yani Prizren Çarşısı. Zemini kaldırım taşlarından oluşan Şadırvan Meydanı, Osmanlı mimarisinin örnekleri ile çevrili. Meydanın bir yanında Prizren çeşmesi, diğer yanında Sinan Paşa Camii bulunuyor.

Anadolu'daki çarşıları anımsatan Şadırvan'ın etrafındaki bütün sokaklar buraya açılıyor. Terzimahalle ve Kafeler Sokağı'nın ortasındaki Şadırvan, Prizrenliler’in buluşma adresi. Şadırvan, aynı zamanda gençlerin gün boyu, Prizren deyimiyle korzoda gezdiği alan. Farklı kültürleri barındıran Kosova'da Şadırvan her dönemin göz bebeği.

Prizren'in her köşesinde farklı bir doku hâkim. Anadolu kasabalarını anımsatan dar sokaklarında halen 150-200 yıl öncesinden kalan evler sıralanıyor. Arnavut kaldırımlı sokakların birçoğunun köşe başında tarihi bir çeşme bulunuyor. Bir yanında eski Osmanlı mimarisini yansıtan eserler, diğer yanında kafelerle dolu caddeler özellikle turistlerin hayli ilgisini çekiyor. Sokaklardaki tabelalarda Türkçe, Arnavutça, Boşnakça olmak üzere üç dil mevcut. Kosova'nın kalbinin attığı Prizren, bugün kafeleri restoranları ve otelleri ile çok sayıda turisti ağırlıyor. Ayrıca sahip olduğu tarihi dokusuyla ziyaretçilerine geçmişe yolculuk yapma imkanı sunuyor.

Yunanistan'ın kalbi: Atina

Üç bin yıl öncesine tanıklık etmiş, dünü bugüne taşıyan antik kalıntılar Yunanistan'ın binlerce yıllık kültür birikimine işaret ediyor. Akropolis'ten Zeus Tapınağı'na, Adrian'ın Kütüphanesi’nden Roma hamamlarına kadar birçok antik kalıntı, bu coğrafyada felsefe, bilim ve sanatta atılan dev adımları gösteriyor. Bizans eserleri, Bizans dönemi kiliseleri ise tarihin bir başka yüzü. Bugün hala ayakta olan Osmanlı mirası hamam ve camiler ise dört yüz yıl süren Osmanlı hakimiyetinin bu topraklara bıraktığı kültürel birikim. Osmanlı'dan kopuşun ardından oluşan neo klasik mimari örnekleri de bir asrı aşkın bir süredir şehri süslemeye devam ediyor.

Bu zengin tarihe tanıklık eden sokaklardaki asırlık zeytin ağaçları da binlerce yıldır devam eden zeytin kültürünü oluşturuyor. Sofraları süsleyen zeytinler, uzun yaşamın sırrı zeytin yağı, zeytin ağacından yapılmış çeşitli araç gereçler değerini hiç kaybetmeden binlerce yıldır varlığını sürdüren bir kültürel unsur. Mutfak kültürünün bir başka önemli ögesi yoğurt ise bugün hem sağlık kaynağı hem de vazgeçilmez bir lezzet olarak damakları tatlandırıyor. Reçelle birlikte servis edilen yoğurt bugün dondurmaya alternatif olarak gösteriliyor. Damak tadının sokaklarda sıralı kafeteryalardaki yansıması ise kuşkusuz kahve. Sıcak bir iklime sahip olan Atina'da, yılın altı ayını açık kafeteryalarda geçiren Yunanlar için soğuk kahve de vazgeçilmez.

Güzel havada Atina sokaklarını arşınlayanların, adım başı karşısına çıkan sokak müzisyenleri ise kente canlılık katıyor. Buzukinin tellerinden dökülen notalarla geleneksel Yunan şarkıları sokaklarda da yaşamaya devam ediyor. Sıcak yaz güneşinin ve zeytin ağaçlarının altındaki minik müzik dinletileri kentin yaşam sevinci oluyor.

Lübnan'ın kalbi: Beyrut

Antik Yunan, Roma ve Osmanlı izlerini taşıyan Beyrut, birçok kez yeniden inşa edildi. Şehirdeki Cemmayze caddesi, yolu Beyrut'a düşenlerin uğramadan dönmedikleri yerlerden biri. Caddenin yeşil bahçe ve süs havuzlarıyla süslü tarihi konakları şehrin yüzlerce yıllık geleneksel mimarisini günümüze taşıyor. Şehrin göbeğindeki cadde, tarihi ve modern hayatı buluşturan önemli bir yaşam alanı. Yüzlerce dükkanın sıralandığı bölge sabah akşam yoğun. Yerlilerin yanı sıra yabancı turistler de caddenin müdavimleri arasında yer alıyor. Caddeyi iki taraflı olarak süsleyen mimari yapılar, güzelliğiyle cazibe merkezi olduğu kadar kültürel değeriyle de öne çıkıyor.

Cemmayze Kalkınma Vakfı başkanı George Ebu Halil, cadde hakkında şu şekilde konuştu: "Cemmayze'deki yapıların sınıflandırılması gerekiyor. Bazıları tarihi yönüyle öne çıkarken bazıları da kültürel miras vasfı taşıyor. Kültürel mirası taşıyanlar bu yönleriyle tarihi binalardan daha farklı. Bu binalar Beyrut'un eski dönemlerdeki mimari yapısını yansıtıyorlar. Bazıları Prens Fahreddin dönemine kadar geri gidiyor. Bu binalar Beyrut'un kültürel mirası açısından önemli."

Cemmayze caddesinin bir diğer dikkat çeken yeriyse Aziz Nikolas merdivenleri. Merdivenler ünlü Sursock Müzesine kadar yaya geçidi sağlıyor. 500 metre uzunluğunda, toplam 125 merdivenli yol, bölgenin en uzun merdivenli yolu olarak biliniyor. İki tarafı konaklarla çevrili ve çiçeklerle süslenmiş merdivenlerde yıl boyunca farklı sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleniyor. Öte yandan tüm bu kültürel önemine rağmen cadde kontrolsüz yapılaşma tehlikesiyle karşı karşıya. 1975 ve 1990 yılları arasında devam eden iç savaşta ağır hasar gören cadde, günümüzde de kan kaybetmeye devam ediyor.

Caddenin durumuyla alakalı konuşan George Ebu Halil şu ifadeleri kullandı: "Cemmayze caddesi üzerinde kültürel değer olarak vasıflandırılmayı bekleyen iki bine yakın yapı vardı. Ancak geçen 20 yıllık süre içerisinde maalesef bu binalar yok oldu. 2000 sayısından düşe düşe şuan geriye 250 civarında yapı kaldı. problemin büyüklüğünü burada anlayabilirsiniz. Kültür bakanlığının yeni oluşturduğu listede Cemmayze'deki binalar tüm ülkedeki kültürel yapıların yüzde 10'luk kısmına denk geliyor.”

Beyrut'un kendisi gibi çok kültürlü geleneğin vücut bulduğu ender miraslardan olan Cemmayze caddesi, günümüzde yara almış olsa da, hala Beyrutlular ve turistler için önemli bir merkez olmaya devam ediyor.

 

 

 

Musab Eryiğit - Gülay Krasniç - Derya Özcan

Yayın Tarihi: 17 Ağustos 2016 Çarşamba 13:38 Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2017, 15:46
YORUM EKLE

banner19

banner36