Dünya üniversitelerinde Türkçe dersi de var (Video Haber)

Pakistan, Saraybosna ve Üsküp'te bir çok üniversite Türkçeyi seçmeli ders olarak öğrencilerine sunuyor. Türkçe öğretmeni yetiştiren okullar bile var..

Dünya üniversitelerinde Türkçe dersi de var (Video Haber)

Saraybosna'da Türkçe seçmeli ders oldu

Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'da Türkçe seçmeli ders oldu. Zenica-Doboy, Hersek-Neretva ve Gorajde kantonlarının ardından Saraybosna kantonunda da ilk ve orta dereceli okullarda Türkçe bundan böyle ikinci seçmeli ders olarak okutulacak. Türkçe'nin, Saraybosna kantonundaki ilk ve orta dereceli okullarda, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapçanın yanı sıra seçmeli ders olarak öğretilmesi maksadıyla Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile Saraybosna kantonu eğitim bakanlığı arasında protokol imzalandı. Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin verdiği bilgilere göre, Saraybosna genelinde 3 kantondaki 500 okulda, şimdiye kadar 5 bine yakın ilk ve ortaokul öğrencisine Türkçe dersi verildi.

Yunus Emre Türk kültür merkezi ile Saraybosna kantonu eğitim bakanlığı arasında imzalanan protokolün ardından ilk ve orta dereceli okullarda Türkçe dersleri, Bosna Hersek'teki Türkoloji bölümlerinden mezun öğretmenler tarafından verilecek. Yunus Emre Türk kültür merkezi ayrıca Türkçe'yi seçmeli ders olarak tercih eden öğrencilere kitap ve kırtasiye yardımında da bulunacak.

Yunus Emre Enstitüsü, Türk kültür merkezleri aracılığıyla farklı ülkelerde Türkçe'nin ikinci seçmeli ders olarak okutulması için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Balkan Üniversitesi'nde de Türkçe dersi var

Beş ayrı fakülteyle hizmet veren Üsküp Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde birinci sınıfta temel seviyede Türkçe eğitim veriliyor. Yüksek öğretim kurumunun Makedonya'da tanıdığı kurumlardan olan Balkan Üniversitesi, kampüs alanına kavuşması halinde öğrenci sayısını da artırmayı hedefliyor. 2006 yılında Üsküp Vakfı tarafından kurulan uluslararası Balkan Üniversitesi, Türkiye'deki çeşitli hayırseverlerin desteğiyle varlığını idame ettiren bir kurum. Türkiye'deki mühendislik, iletişim, güzel sanatlar, yabancı diller ve iktisadî-idarî bilimler fakülteleri olmak üzere, 5 fakültede 7 lisans programıyla öğretime devam eden üniversite, geçen yıl üçüncü dönem mezunlarını verdi.

Üniversitenin oldukça geniş bir öğrenci yelpazesine sahip olduğuna değinen Prof. Dr. Şinasi Gündüz, çalışmalarında kaliteyi şiar edindiklerini söyledi. Halihazırda kiralık binalarda öğretime devam eden üniversitenin, çok yakın bir zamanda kendi kampüsüne kavuşması hedefleniyor. Eğitim lisanı İngilizce olan uluslararası Balkan Üniversitesi'nde 1. sınıfta bütün öğrencilere temel seviyede Türkçe okutuluyor. Kurum, Şangay kriterlerine göre 2012 yılında Makedonya'nın en iyi özel üniversitesi seçildi. Lisans yerleştirme sınavı puanıyla öğrenci kabul eden Balkan Üniversitesi, aynı zamanda Makedonya'da YÖK'ün tanıdığı beş üniversiteden biri.

 

Pakistan'da Türkçe öğretmeni yetişiyor

Pakistan'ın en köklü yabancı lisan eğitim kurumu olan Pakistan Modern Diller Üniversitesi'nde 1974 yılından bu yana Türkçe eğitim veriliyor.

Üniversite bünyesinde düzenlenen Türkçe kursu, bu yıl Yunus Emre Enstitüsü ve YÖK işbirliği ile gerçekleştirilen Türkoloji projesi çerçevesinde akademik bir yapıya kavuşturuldu. Yaklaşık 40 yıldan bu yana Pakistan'da Türkçe eğitimi veren ulusal Modern Diller Üniversite'sinin Numul'daki Türkçe kursları Pakistan-Türkiye arasındaki dostluğu gösteren en güzel örneklerden biri. 1974'de kurulan üniversitenin Türkçe bölümünde bir dönem talebelik yapanlar, şimdi geleceğin Türkçe öğretmenlerini yetiştiriyor.

Türkçe öğretmenlerinden İmtiyaz Begüm şunları söylüyor: "Namazdağ Türkçe öğretmeniyim. İlk olarak öğrenciliğime burada başladım. 70'lerin son yıllarında Türkçe'ye merak sardım. Ondan sonra burada Türkçe bölümü var diye buraya geldim. Talebe olarak tahsilimi bitirir bitirmez öğretmene ihtiyacı dolayısı ile burada ders vermeye başladım. Öğretmenliği de çok seviyordum, çocukluk hayalime kavuştum."

Türkiye'ye görevli gidecek Pakistan ordusu subaylarına Türkçe eğitimi vermek için açılan Türkçe kursları, bu yıl Yunus Emre Kültür Merkezi ve YÖK işbirliğiyle akademik bir yapıya kavuşturuldu. Türkiye'den gelen 3 öğretim görevlisi Pakistanlı eğitmenlerle birlikte geleceğin Türkçe öğretmenlerini yetiştiriyorlar. Numul'da Türkçe kurslarında eğitim veren Pakistanlı öğretmenler, Türk edebiyatının örneklerini Urduca'ya çevirerek ve Türkçe-Urduca sözlük hazırlayarak iki ülke arasındaki kültür ilişkilerinin gelişimine katkıda bulunuyorlar. Pakistan'da, Türkçe öğrenerek yüksek lisans yapan engelli öğretmen Müşahid Sitihan için Türkçe tüm engelleri yıkmanın adı. Bugüne kadar sayısız Pakistanlı'ya Türkçe eğitim veren kurslara başvuran vatandaşların sayısı her geçen gün artıyor.

 

 

Esra Hasip, Levent Öztürk ve Hamza Türkyıldız haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2013, 14:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26