Dünya müslümanlarında ilk teravih coşkusu (video)

Ramazan ayı hazırlıklarını günler öncesinden tamamlayan Müslümanlar, ilk teravih namazı için camileri doldurdu. Farklı ülkelerde aynı duygularla mabedlere akın eden müminler, Ramazan ayına ulaşmanın sevinci içinde namaza durdular.

Dünya müslümanlarında ilk teravih coşkusu (video)

Ramazan ayının ilk teravihi için dünyanın farklı ülkelerindeki Müslümanlar camilere akın ettiler. Süleymaniye Camii, her yıl olduğu gibi, bu yıl da yine İstanbullular'ın akınına uğradı. Büyükleriyle camiye gelen çocuklarsa heyecanlıydı. Ramazan ayının manevi atmosferi gökkubeden yer kubbeye yayıldı.

Süleymaniye Camii, Ramazan arefesinde bu mübarek ayı İstanbul'da karşılayan yabancı turistleri de ağırladı. Camiyi dolduran Müslümanlar Ramazan ayının tüm dünya Müslümanları için hayırlar getirmesini dilediler. Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı Ramazan ayı, Süleymaniye Camii'nde olduğu gibi ay boyunca İstanbul'un bütün camilerinde de idrak ediliyor.

Tunus'ta ilk teravih

Tunus Zeytune Camii, Tunuslu Müslümanları teravih namazında buluşturdu. Ramazan ayını camilerde karşılayan Tunuslular camilere akın etti. Camilerde ilk teravih namazı heyecanı yaşandı. Başkentteki Zeytune Camii en kalabalık günlerinden birini yaşadı. Toplu halde kılınan teravih namazlarının ardından dualar edildi, vaazlar dinlendi. Dualar, Tunus'un geleceği içindi. Ülkenin içinde bulunduğu zor durum ve yaşadığı terör tehditlerine rağmen, Ramazan ayı büyük bir umutla karşılandı.

Yaşlı, genç, kadın, erkek Tunuslular ilk teravihi kılmanın ve bir Ramazan'a daha ulaşmanın heyecanını paylaştı. Günler öncesinden başlayan hazırlıklar ve kılınan teravih namazı ile Tunus tekbir sesleri ile Ramazan ayına hoş geldin dedi.

Kosova'da ilk teravih

Ramazan ayını umutla karşılayan Kosova'da da Müslümanlar ilk teravih namazı için Priştine ve Prizren'deki camileri doldurdu. Birlik ve beraberliğin pekiştiği, yardımlaşmanın arttığı, manevi duyguların geliştiği on bir ayın sultanı Ramazan, Kosova'nın bütün kentlerinde sevinçle karşılandı.

Başta başkent Priştine'dekiler olmak üzere tüm camilerde Ramazan ayının ilk teravih namazı halkın yoğun katılımıyla kılındı, dualar edildi. Prizren Sinan Paşa Camii'nde içeride yer bulamayan vatandaşlar dışarıda saf tuttu. Ramazan'ı coşkuyla karşılayanlar arasında çocuklar da vardı. Kosovalı çocuklar ilk teravih namazının heyecanını yaşadı. Çocukların kimi henüz tekne orucu tutuyorken, kimisi artık büyüdüğünü ve tam gün oruç tutmak istediğini söyledi.

 

 

 

Zahit Kaplan ve Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 14:05
YORUM EKLE

banner19