Dünya mirası bir kapı: Kudüs Şam Kapısı

Kudüs’te Eski Kent içinde yer alan Şam kapısı, 1981'de UNESCO tarafından koruma altına alınmasına rağmen yeterli ilgi görmüyor. Yüzyıllardır, her gün binlerce Kudüslünün geçişine tanıklık eden kapının bugünkü hali ise Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edildi.

Dünya mirası bir kapı: Kudüs Şam Kapısı

 

Kudüs Eski Kent'e açılan en ihtişamlı kapılardan biri tarihi Şam Kapısı. Şehrin kuzeybatı yakasında bulunan kapının hemen önünde Filistin'in kuzeyinde bir zamanlar doğrudan Nablus'a ulaşan ve oradan Suriye'nin başkenti Şam'a kadar devam eden anayol olduğundan adı Tarihi Şam Kapısı olarak biliniyor.

Kapının Arap halkı arasında en yaygın olarak kullanılan adı olan "Direk Kapısı" ise 2. yüzyılda Roma döneminden kalma bir yapıyı zikrediyor. Romalılar döneminden sonra pek çok renovasyondan geçirilen kapı, hem Eyyubiler, hem de Haçlılar döneminde yeni inşaatlara tanıklık etti.

Kapının bugünkü hali ise 1537'de Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa edildi. Şam Kapısı'nın her iki tarafında bulunan kuleler ise şehrin koruyucu surları ile birleştirildi. Kapının üst kısmına yapılan tepe mazgalı ise savaş dönemlerinde savunma amaçlı kullanılıyordu.

Artık tarihi ve estetik işleviyle öne çıkıyor

Muhtemel bir saldırıda bu mazgallardan şehre girmek üzere olan düşmanların üzerine kızgın yağ döküldüğü rivayet ediliyor. Bir zamanlar, en kutsal mabedleri savunmak ve muhafaza etmek için yapılan bu kapı, günümüzde artık tarihi ve estetik işleviyle öne çıkıyor.

Dini kitaplara ve tarihi bulgulara göre, milattan önce 11. yüzyıla kadar uzanan en eski yerleşim alanlarından olan Kudüs Eski Kent ile onu çevreleyen surlar ve kapılar, 1981'de UNESCO'nun dünya mirasları listesine eklenerek koruma altına alındı.

Kapı dünya mirasları listesinde olsa bile, iyi bakılmıyor. Her gün Şam kapısından geçen binlerce Kudüslü, Kudüs Eski Kent'in içlerine uzanan dükkân ve tezgahlarda alışveriş yaparak, günlük ihtiyaçlarını karşılıyor.

 Ediz Tiyanşan yazdı

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 16:45

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26