Dünya Kadir Gecesi'nde Hakka niyaza durdu (video)

Bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'nde, İstanbul, Kosova, Makedonya ve Tunus'ta Müslümanlar camilere akın etti. Farklı programlar düzenlendi, teravih namazı kılındı. Farklı coğrafyalarda olsalar bile Müslümanlar, İslam dünyasına barış ve huzurun hakim olması için dua etti.

Dünya Kadir Gecesi'nde Hakka niyaza durdu (video)

Bütün dünyada olduğu gibi İstanbul’da da Kadir Gecesi Müslümanlar tarafından huşûyla karşılandı. İstanbullular rahmet ve mağfiret niyazı için camilere koştu. Binlerce İstanbullu Kadir Gecesini güzel geçirmek için camilere akın etti. Bunların başında da İstanbul'un simge camilerinden olan Süleymaniye geliyor. Cemaatin çokluğu sebebiyle hemen her sene camide yer bulamayanlar avluya taşıyor. Ramazan ayının bitme hüznü ile Ramazan Bayramı’nın gelme müjdesini içinde barındıran Kadir gecesi İstanbul’da dualarla geçirildi.

Eller her zamankinden daha büyük bir heyecanla semaya açıldı. Nüfusun yüzde 98'ini Müslümanların oluşturduğu Kosova'da Müslümanlar camilere akın etti. Akşam ezanıyla birlikte orucunu açan Kosovalılar, teravih namazı için geldikleri cami içinde yer bulamayınca cami dışında saf tutmak zorunda kaldı. Kosovalı çocuklar da Kadir Gecesi coşkusunu doyasıya yaşadı.

Kadir Gecesi Makedonya'da da ibadetlerle geçirildi. Başşehir Üsküp'teki Osmanlı mirası camiler, gecenin faziletinden nasiplenmek isteyen Müslümanlarla doldu. Tarihi Mustafa Paşa Camii'nde Kadir Gecesi'ne özel bir program gerçekleştirildi. Yediden yetmişe her yaştan mü'mini ağırlayan camide edilen dualarda, dünya genelinde zulüm gören Müslümanlar da unutulmadı.

Bütün İslam aleminde olduğu gibi Tunus'ta da Kadir Gecesi heyecanı vardı. Tunus Müftülüğü'nün ikindi namazı sonrası Zeytune Camii'nde düzenlediği törene Cumhurbaşkanı Bacı Kaid Essebsi, Başbakan Habib Essiyd'in yanı sıra çok sayıda Müslüman katıldı. Ramazan ayını terör saldırılarının gölgesinde geçiren Tunus'ta dualar, terörün son bulması içindi. Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi, Kadir Gecesi ile alakalı şu şekilde konuştu: "Milletimizin ve diğer İslam beldelerinin üzerinde dolaşan terör belasından kurtulmak için, barış içinde, huzur içinde yaşamak için dua ettik. Allah, İslam alemini, terör belasından kurtarsın. Bizim en çok ihtiyacımız olan kardeşlik duygusunu bize kazandırsın."

 

 

Gülay Krasniç, Esra Hasip, Zahit Kaplan haber verdi

 

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2015 Çarşamba 13:39 Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 14:40
YORUM EKLE

banner19

banner36