DÜBAM'da Türk-Rus münasebetleri konuşuldu (video)

Dünya Bülteni Araştırma Masası'nın hayata geçirdiği Yuvarlak Masa Toplantıları'nın 26.'sında konu Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak kriziydi.

DÜBAM'da Türk-Rus münasebetleri konuşuldu (video)

Tarihin ışığında gündemin nabzını tutan Dünya Bülteni Araştırma Masası, aylık olarak düzenlendiği Yuvarlak Masa Toplantıları’na bir yenisini daha ekledi. 26.'sı gerçekleştirilen toplantıda bu ay "Uçak Düşürme Krizi ve Suriye Olaylarıyla Gündeme Oturan Türkiye-Rusya ilişkileri'' konusu masaya yatırıldı. Toplantının konuklarıysa Yard. Doç. Vügar İmanbeyli, Doç. Dr. Fatih Özbay, Levent Baştürk ve Hakkı Uygur oldu.

Uçak krizi sonrası yaşanan gelişmeleri, iki ülkeye düşen sorumlulukları ve Rusya'nın devlet politikası konusunu ise Yard. Doç. Vügar İmanbeyli ele aldı. İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Vügar İmanbeyli konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Putin liderliğindeki Rusya'nın son iki üç senedir revizyonist bir politika yürüttüğünü görüyoruz. Ukrayna'dan başlamak üzere önce Suriye, şimdi de Türkiye. Daha önce 2008 yılında denemesi yapılan bir politika vardı Gürcistan'a yönelik. O yıldan itibaren Rus bütçesine bakıldığında ülkenin bütçesinin yüzde 30-32'sinin savunma ve güvenliğe ayrıldığını görüyoruz. İçerde bir savaş ekonomisine doğru gidildiğini görüyoruz.”

Suriye'de İran-Rusya ortaklığı

Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin konuşulduğu toplantıda Hakkı Uygur, İran-Rusya ilişkilerine değindi. Uygur şu ifadeleri kullandı: “İran ve Rusya'nın Suriye'de ortak politika güttüğünü söyleyebiliriz. Beşşar Esad'ın kalmasının kırmızı çizgileri olduğunu açıklamıştı İranlı yetkililer çeşitli zamanlarda biliyorsunuz. Her ne kadar Rusya bu zamana kadar Esad'ın şahsı konusunda kesin konuşmadıysa da seçimlere katılması gerektiğini belirterek ve Suriye halkının buna karar vermesi gerektiğini söyleyerek pratikte Beşşar Esad'ın kalmasını isteyen bir tavır sergiliyor. Zira böyle bir ortamda yaklaşık 10 milyon insanın yurtiçinde veya yurtdışında yerinden olduğu bir ülkede adil ve demokratik bir seçim gerçekleştirmenin güçlüğü ortada.”

Dünya kamuoyunda yankı bulan önemli meselelerin alanında uzman kişiler tarafından ele alındığı Yuvarlak Masa Toplantıları, her ay farklı bir konuyu masaya yatırmaya devam edecek.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 22 Aralık 2015 Salı 16:31 Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2015, 16:31
banner25
YORUM EKLE

banner26