DÜBAM'da İran ve Suudi Arabistan konuşuldu (video)

Dünya Bülteni Araştırma Masası tarafından gerçekleştirilen Yuvarlak Masa toplantılarının 27.’si düzenlendi. Bu ayki toplantının başlığı 'İran ve Suudi Arabistan Rejimlerinin Karakterleri ve Bölgeye Dair Ajandaları' idi.

DÜBAM'da İran ve Suudi Arabistan konuşuldu (video)

Tarihin ışığında gündemin nabzını tutan Dünya Bülteni Araştırma Masası, aylık olarak düzenlendiği Yuvarlak Masa Toplantıları'na bir yenisini daha ekledi. 27.’si gerçekleştirilen toplantıda bu ay "İran ve Suudi Arabistan Rejimlerinin Karakterleri ve Bölgeye Dair Ajandaları'' konusu masaya yatırıldı.

Moderatörlüğünü Aynur Erdoğan'ın üstlendiği toplantıya Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara, Doç. Dr. Bayram Sinkaya ve Levent Baştürk konuk olarak katıldı. Toplantıda ele alınan ilk konu, dünyada yankı uyandıran Şii Nemr Bakır'ın idamı ve ardından bölgede şekillenen siyasi dengelerdi.

İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara idamla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bölge bundan üç hafta evvel Ayetullah Şeyh Nimr'in idamıyla iyice gerginlik dönemine geçti. Zaten mevcut bir gerginlik vardı. Fakat bir Suud vatandaşı olan ve Suud'daki Şii aktivizminin önde gelen isimlerinden olan, aynı zamanda Cuma imamı ve Ayetullah lakabını da taşıyan Nimr'in iç güvenlik sebebiyle yargılanıp idam edilmesi İran’da büyük tepki topladı. Misilleme olur mu olmaz mı diye beklerken, dünya mezhep savaşlarını konuşmaya başladı. Bu aslında mevcut gerginliğin daha da tırmanması anlamına geliyor.”

Doç. Dr. Bayram Sinkaya da toplantıda, İran'ın devriminden sonra oluşan yeni siyasi dengelerini ve 2000'li yıllardan bu yana şekillenen İran ve Suudi Arabistan ilişkilerini şu sözlerle ele aldı: “Suudi Arabistan, İran’a karşı son derece mesafeliydi 2005’ten beri. Bu tepkisi giderek arttı ve İran’ın nükleer anlaşmasından sonra Suudlar’ın tepkisi daha da arttı. Suudlar’ın ciddi güvenlik kaygıları var ve Amerika’nın kendilerini yalnız bıraktığını düşünüyorlar. İran’ın bölgede yükselmesini tehdit olarak görüyorlar. O yüzden de bütün ilişkiler kopma noktasına gelmişti ve bunun ilan edilmesi kalmıştı. En son idam ve büyükelçilik baskınları, krizi bu noktaya getirdi.”

2016'da ABD ve AB'nin İran'a yaptırımları kaldırmasının ardından İran'ın son durumu da toplantıda masaya yatırıldı. Dünya kamuoyunda yankı bulan önemli meselelerin alanında uzman kişiler tarafından ele alındığı Yuvarlak Masa Toplantıları, her ay farklı bir konuyu masaya yatırmaya devam edecek.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 14:22
banner12
YORUM EKLE

banner19