Drina Köprüsü ihyâ ediliyor (Video Haber)

Doğu Bosna’da çalışmalar yürüten TİKA, 2007 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan Mimar Sinan eseri Drina Köprüsü için restorasyon projesi başlattı.

Drina Köprüsü ihyâ ediliyor (Video Haber)

 

Balkanlar'daki en mühim Osmanlı eserlerinden olan Drina köprüsü TİKA’nın son restorasyon projelerinden biri oldu. Tarihî köprünün Nisan ayında başlayan tadilatının 1,5 sene süreceği tahmin ediliyor. Yugoslavya döneminde geçirdiği tadilatın ardından uzun süre bakımsız kalan köprünün adı Bosna Savaşı’ndaki katliamlarla anılıyordu. Bosna Hersek TİKA koordinatörü Dr. Zülküf Oruç konu ile alakalı şunları söyledi: "Köprünün restorasyonuna yakın zamanda başladık. Su seviyesi çok yüksek, alçalmasını bekliyoruz. Peşinden çalışmalarımız da başlayacak. Öyle zannediyorum ki 1,5 yıl içerisinde de tadilatı tamamlanarak köprümüz açılışa hazır hale getirilecek.”

TİKA tarım projeleri de yürütüyor

Bosna’da köylülere yönelik çalışmalar da yaptıklarını söyleyen Dr. Oruç ayrıca şunları ekledi: "Srebrenitsa Zvornik merkezli olarak Doğu Bosna'da tarımsal kalkınma projeleri başlattık. Nisan ayı içerisinde 283 mülteci aileye tohum dağıttık. Daha çok aile ekonomisini hedefleyen bir projeydi. Ardı sıra yine tarım birliklerine belediye aracılığıyla traktörler dağıttık. Geçtiğimiz günlerde Gorajde'de iki büyük proje başlattık. Ankara-Keçiören ve Gaziantep-Şahinbey belediyelerimizle beraber bir eğitim kültür kompleksi inşaası gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda Gorajde'deki Kanton hastanesinin mevcut iki katının tadilatı ve 3. bir ilave kat inşaatı projesi gerçekleştireceğiz."

TİKA ayrıca Saraybosna’da bulunan ancak 1950'li yıllardaki 'kültürel talan'da yıkılan tarihî Saraybosna Mevlevihanesi’ni de yeniden inşa etti.

 

 

İrem Şahin bildirdi

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2013, 12:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13