Dolmabahçe Sarayı'nı 12 piyano süslüyor (video)

Görkemli mimarisi ve gösterişli eşyalarıyla Osmanlı'nın İstanbul'a bıraktığı önemli kültürel miraslardan biri Dolmabahçe Sarayı. Tarihi yapının ahengi ve üslubuna uygun olarak sarayda sergilenen 12 piyano, ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor.

Dolmabahçe Sarayı'nı 12 piyano süslüyor (video)

Modern Avrupa mimarisini yansıtan, Osmanlı Devleti'nin İstanbul'daki son saraylarından Dolmabahçe. 1856'dan bu yana tarihe tanıklık eden saray, İstanbul'un en güzel manzaralarından birine sahip.

Dolmabahçe Sarayı, Tanzimat fermanından sonra İstanbul'da mimariden yaşam tarzına birçok alanda kendini gösteren Batılılaşma sürecinin de en önemli tanıklarından. Osmanlı Devleti'nin son döneminde yönetim merkezi de olan sarayın iç ve dış mimarisi, Batılılaşma hareketlerinin etkisiyle başlayan değişimin de bir yansıması.

Avrupalılaşmanın etkisiyle saraya giren Batı müziği, sarayın salonlarını da piyanolarla doldurdu. İhtişamlı sarayın farklı salonlarına yerleştirilen piyanolar eşsiz mimarinin de tamamlayıcısı oldu. Dolmabahçe Sarayı'nda tarihi yapının ahengine uygun süslemeleriyle de saraylı 12 piyano yer alıyor. Sarayda, Fransız yapımı Hertz ve Pleyel piyanolar görselliğiyle ön plandayken, Alman yapımı Steinway piyanolarsa akustiğinin kalitesiyle dikkat çekiyor. Piyanolar arasında en göz alıcı olansa, Süfera Salonu'nu görkemiyle ve işlemeleriyle süsleyen kuyruklu piyano.

Milli Saraylar Rehberi Osman Nihat Bişgin piyanolarla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Piyanoların da çoğu Commandigner firmasından günümüzde Bankalar Caddesinden getirilmiş eşyalar. Bilhassa büyük salondaki piyanolar dekorasyon için kullanılmış. Kadınefendilerin kendi dairelerinde piyanolar var. Onlar daha çok aktifti. Dolayısıyla dekorasyon için kullanılan piyanolar seste zayıf ancak görüntüde kıymetli. Aktif olanlarsa seslerinde kıymetli, görüntülerinde zayıflar.”

Haremde, kadın efendiler tarafından her gün çalınan piyanolar, padişahların da gözdesiydi. Sultan Abdulaziz, sarayda besteler yaptı, 5. Murat konçerto hazırladı, Halife Abdülmecid ise kendine özel piano yaptırdı.

Yeni bir anlayışın temsilcisi olan piyanolar günümüzde sarayın farklı bölümlerinde sergileniyor. Saraydaki diğer enstrümanlar da sarayın özel bir bölümüne kurulan müzik odasında bulunuyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 13:06
YORUM EKLE

banner19