Doğu'dan Batı'ya keçe her yerde yaygın (video)

Kırgızistan topraklarında binlerce yıldır kullanılan keçe, günümüzde kıyafetlerin yanı sıra hediyelik eşyalarda da kendini gösteriyor. Kırgızlar gibi Arnavutlar da keçeyi kıyafetlerinde kullanıyorlar.

Doğu'dan Batı'ya keçe her yerde yaygın (video)

Keçe, Orta Asya’da yüzyıllardır, giyim kuşamdan ev yapımına kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip. Kırgızistan’ın kırsal kesiminde yaygın olarak kullanılan keçe, çağdaş yaşamda da vazgeçilmez bir hammadde.

El emeği ile ortaya çıkarılan keçeler, halen geleneksel yöntemlerle üretiliyor. Koyun yünü su yardımıyla sıkıştırılıyor, keçenin işlenebilir kumaş benzeri bir maddeye dönüştürülmesiyse uzun zaman alıyor. Günümüzde giderek popüler hale gelen keçe malzemeler Kırgız tasarımcıların elinde birer sanat eserine dönüşüyor.

Keçe yapılırken yünün iki türü kullanılıyor. Yün tarama sürecinden önce ya da sonra birbirinden farklı boyalarla renklendiriliyor. Birçok genç Kırgız tasarımcı da, keçeyi geleneksel yöntemlerle işleyerek çağdaş ürünler ortaya çıkarıyor.

Keçe işlemesi Kırgız kültürüne ait bir sanat

Keçe ile çalışarak ortaya konulan ürünlerin çeşitliliği, farklı ülkelerden sanatçıların da ilgisini çekiyor. Avrupalı sanatçılar da belirli bir öğrenim süreci sonunda yaptıkları keçeden ürünleri Keçe Ürünleri Sergisi'nde ortaya koydular. Sergiyle ilgili Regina Matmüller şu şekilde konuştu: "Gördüğünüz gibi bu sergide hem Kırgızistan'dan hem de Almanya'dan farklı yapıtlar var. Bunların hepsi çok kaliteli ve her biri özel bir anlam taşıyor. Kırgız arkadaşlarımızla Almanya'da keçe işleme okulunda tanıştık ve keçe işlemenin inceliklerini öğrenmeye birlikte devam ettik. Keçe işlemesi Alman'dan çok Kırgız geleneğidir ve Kırgız kültürüne ait bir sanattır."

Sergide Kırgız keçe ustaları keçeden kıyafet koleksiyonlarıyla göz doldururken, Avrupalı keçe ustaları daha çok sanatsal ürünleriyle ön plana çıktı. Kırgız keçe ustalarının keçeden hazırladıkları kıyafetler düzenlenen defileyle tanıtıldı.

Keçe kullanımı Kosova ve Arnavutluk'ta da yaygın

Arnavutlar'ın keçeden yapılan el emeği külahları, yöresel kıyafetlerin önemli bir parçası. Külahlar aynı zamanda birlik ve özgürlüğün simgesi olarak da kabul ediliyor. Keçe ile külahlar, Arnavutluk ve Kosova'ya has geleneksel simgeler arasında. Arnavutça'da plisa veya takke ismiyle adlandırılan külahların her biri renkleri ve şekillerine göre farklı anlamlar taşıyor. Arnavutlar'ın simgesi haline gelen plisalar, zamanımızda sadece özel günlerde kullanılıyor.

Kosova'nın bir çok köyünde ise plisalar halen yaygın olarak kullanılıyor. Külahlar erkekler için yuvarlak, kadınlar içinse kısa olarak hazırlanıyor. Kadın ve erkek külahlarında da beyaz renk tercih ediliyor.

Yaklaşık 100 yılı geride bırakan Curcialo Ailesi'nin dükkanı, Kosova'da 3 nesildir keçe külah yapımının da adresi. Dükkanın sahibi Arnavut kadın keçe külahlarla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ailemiz 3 nesildir Arnavutluk'un geleneksel elbiseleri ve keçelerinin satıldığı bu dükkanı işletiyor. El işi olan külahlar halk dansları toplulukları tarafından milli bayramlar ve düğün gibi özel günlerde tercih ediliyor. Eskiden günlük hayatta da kullanılan külahların gelecekte de yeni nesiller tarafından benimseneceklerine ve Arnavutların sembolü olmaya devam edeceklerine şüphem yok.”

Keçe külahlar Kosova'da olduğu gibi Arnavutluk'ta da olmazsa olmaz aksesuarlardan. Geleneksel keçe külahlar günümüzde şehirden çok köylerde kullanılıyor. Kentlerdeyse düğün ve özel günlerde gelenekleri hatırlatan bu külahlar tercih ediliyor. El emeği külahların şekli de yapıldıkları yörelere göre değişiyor.

Bu külahlara, Arnavutluk'un başkenti Tiran'ın yanı sıra ülkenin hemen her kentinde geleneksel ürünlerin olduğu hediyelik eşya dükkanlarında rastlanıyor. Geleneksel külahlar, Arnavutlar için yüzyıllardır birliğin ve özgürlüğün sembolü olmaya devam ediyor.

 

 

Uğur Özen, Rina Gurgule ve Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 14:31
YORUM EKLE

banner19

banner13