Doğu Türkistanlılar İstanbul'da buluştu (Video Haber)

Çin'de yaşayan Doğu Türkistanlıların problemleri, İstanbul'da düzenlenen 5. Doğu Türkistan Kardeşlik Buluşması'nda konuşuldu.

Doğu Türkistanlılar İstanbul'da buluştu (Video Haber)

 

Çin'de yaşayan Doğu Türkistanlıların problemleri, İstanbul'da düzenlenen 5. Doğu Türkistan Kardeşlik Buluşması'nda konuşuldu. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerin buluştuğu etkinlikte beraberlik mesajları verildi. Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen kardeşlik buluşmasında ata yurdumuzdaki kardeşlerimizin sıkıntıları da dile getirildi.

Doğu Türkistan Maarif Derneği Genel Başkanı Hidayet Oğuzhan, etkinlikte şunları söyledi: "Çin, Doğu Türkistan'da 64 senedir asimilasyon yapıyor, insan haklarını, din ve vicdan haklarımızı ihlal ediyor. Kimliğimizi yok etmek için elinden gelen bütün devlet imkânlarını sarf ediyorlar. Bize kendi vatanımızda ikinci sınıf insan muamelesi yapıyorlar. Bizi azınlık durumuna getirmek için demografik yapımızı değiştiriyorlar. Şu anda Doğu Türkistan'da insanların ifade hürriyeti diye bir şey yok. Kendilerinin Doğu Türkistanlı Türk olduğunu söylemeleri bile onların hapse girmelerine neden olan bir meseledir."

Çeşitli sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden Doğu Türkistanlı akademisyenlere kadar 100'ü aşkın kişinin katıldığı buluşmada, Çin'in Doğu Türkistan politikaları da eleştirildi. İstanbul'daki etkinliğin gündeminde Çin'in nüfus politikası, Kaşgar'daki kentsel dönüşüm ve dinî baskılar vardı.

Finlandiya'da yaşayan bir Doğu Türkistanlı da bu tarz etkinliklerin Doğu Türkistanlıların kardeşlik bağlarını kuvvetlendirdiğini söyledi: "Buraya dünyanın her yerinden, Avrupa ülkelerindan, Kanada’dan, Amerika'dan, her yerden kardeşlerimiz geldiler. Biz bu toplantıda bir araya gelip dertleri paylaşmak, kardeşlik, birlik beraberlik mesajı yani dersleri almak, kendimizi yetiştirmek ve gelecekte milletimiz, halkımız, kendi inancımız için elimizden geldiği kadar hizmet yapmayı düşünüyoruz."

 

 

Begüm Kardeşler bildirdi

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2013, 17:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13