Doğu Türkistan'ın geleceği tartışıldı (video)

Dijital ortamda yayın yapan Dünya Bülteni haber sitesi Yuvarlak Masa Toplantılarına bir yenisini daha ekledi. Erkin Ekrem, Ali Ahmetbeyoğlu ve Hamit Göktürk'ün katıldığı toplantıda bu ay Doğu Türkistan meselesi konuşuldu.

Doğu Türkistan'ın geleceği tartışıldı (video)

Dünya Bülteni Araştırma Masası (DUBAM), aylık olarak düzenlendiği Yuvarlak Masa Toplantıları’na bir yenisini ekledi. Mayıs ayı toplantısının konusu Doğu Türkistan'dı. Toplantıda Çin Halk Cumhuriyeti tarafından uzun yıllardır işgal altında olan Doğu Türkistan, yazar ve akademisyenler tarafından masaya yatırıldı. Ülkenin içinde bulunduğu siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlar, tüm boyutları ile ele alındı.

Moderatörlüğünü Dr. Aynur Erdoğan'ın yaptığı ve Doğu Türkistan’ın tarihi geçmişinin de analiz edildiği toplantıya Doç. Dr. Erkin Ekrem, Yrd. Doç. Dr. Ali Ahmetbeyoğlu ve Doğu Türkistan asıllı aktivist ve yazar Hamit Göktürk konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar tarafından, 1949'dan bu yana Çin’in etnik asimilasyon politikaları sonucunda meydana gelen insan hakları ihlallerine temas edildi. Bu problemlerin çözümünde Türkiye’nin ve başta komşu ülkeler olmak üzere uluslararası camianın dikkatinin buraya çekilmesi gerektiği vurgulandı.

Doğu Türkistan'ın geleceği çok parlak, er geç kendi bağımsızlığına kavuşacak

Türkiye’nin Uygurlar için yapabilecekleri şeyler olduğunu kaydeden Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Erkin Ekrem, şunları söyledi: "Doğu Türkistan sorunu Çin ile bağlı olduğu için, yani uluslararası ilişkilerdeki bazı kurallara göre Doğu Türkistan'ın bağımsızlığını Türkiye talep edemez. Fakat oradaki zulme karşı, baskıya karşı, Türkiye, Çin hükümetini uyarabilir. Örneğin problemi olumlu yöne çevirme diye bir şey var. Dolayısıyla Türkiye, Çin hükümetine 'Uygurlar iki ülkenin ilişkilerini güçlendiren bir köprü rolünü oynasın' diye teklif eder. Türkiye insani boyutuyla Doğu Türkistan'a, Uygurlara yardım edebilir. Ve Türkiye bu iyi niyetini Çinlilere anlatarak ikna edebilir diye düşünüyorum."

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Ali Ahmetbeyoğlu ise Doğu Türkistan’ın komşuları Kırgızistan ve Kazakistan’a dikkat çekerek, "Doğu Türkistan meselesinde en kritik noktada yanı başındaki Kırgızistan ve Kazakistan var; yani aynı dilden, aynı dinden ve aynı soydan olan insanlar gelmektedir. Bunlar Çin zulmünden, Çin işkencesinden kaçan insanlara her açıdan bir koridor, bir sığınma yeri olabilirler" ifadelerini kullandı.

Aktivist ve yazar Hamit Göktürk ise şunları söyledi: "Doğu Türkistan meselesinin geleceğini çok parlak görüyoruz. Doğu Türkistan geçmişte bağımsız, hür ve müstakil olarak yaşadı, bundan sonra da er geç kendi bağımsızlığına kavuşacaktır. Doğu Türkistan, tarih içinde dünyanın gündemini, küresel güçlerin gündemini meşgul etmiştir. Günümüzde de yine Amerika'dan Japonya'sına kadar, AB'den Avustralya’ya kadar bütün ülkelerin gündemindedir. Dünyadaki gelişmeler ve uluslararası ilişkiler açısından Doğu Türkistan müstakil, bağımsız bir devlet şeklinde tecelli edecektir."

1965’ten sonraki katliamlarla birlikte öldürülenlerin sayısının 35 milyon gibi korkunç bir rakama ulaştığı Doğu Türkistan’a dair geleceğe ilişkin öngörüler de toplantıda konuşuldu. Dünya kamuoyunda yankı bulan önemli meselelerin alanında uzman kişiler tarafından ele alındığı Yuvarlak Masa Toplantıları, her ay farklı bir konuyla devam edecek.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

Yayın Tarihi: 27 Mayıs 2015 Çarşamba 11:46 Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2015, 11:56
banner25
YORUM EKLE

banner26