Dobruca'da bir Bektaşi tekkesi (video)

Bulgaristan’da bulanan Bektaşi tekkelerinden Akyazılı Sultan Tekkesi, arkeolojik yapısı ve geçmişten bugüne korunan iç ve dış mimarisiyle dikkat çekiyor. Tekke içindeki 19. asırdan kalan duvar süsleri taşınmaz kültürel miras listesine alındı.

Dobruca'da bir Bektaşi tekkesi (video)

Bulgaristan'da 16. asırdan bugüne ulaşan Bektaşi tekkelerinden biri olan Akyazılı Sultan Tekkesi tarihçilerin de ilgi odağı. İçindeki duvar süsleri kültür mirası listesine alınan tekkede bugün bir müze bulunuyor.

Balkanlar'da yaşamış Bektaşi önderlerinden Akyazılı Sultan Baba adıyla bilinen İbrahim Sani, Bulgaristan'ın Dobruca bölgesindeki tekkesiyle yüzyıllar sonrasına ışık tutuyor. Akyazılı Sultan Baba hakkındaki bilgiler, Demir Baba Velâyetnamesinde yer alıyor.

Kimi kaynaklarda Horasan’dan gelen Ahmet Yesevi’nin halifelerinden biri, kimilerinde Otman Baba’nın yol evladı olarak geçiyor. Doğum tarihinin bilinmediği Akyazılı Sultan Baba'nın 1552'de vefat ettiği düşünülüyor.

Bilinen en eski Bektaşi tekkelerinden biri kabul edilen tekke, 16. asır Osmanlı-Bektaşi mimarisinin seçkin örneklerinden biri. Sultan 1. Süleyman döneminde kurulan tekke, Kuzey Karadeniz sahillerinde Bektaşi kültürünün, Bektaşi ve derviş dergâhlarının da merkezi kabul ediliyor. Tekke, arkeolojik yapısı ve geçmişten bugüne korunan iç ve dış mimarisiyle dikkat çekiyor. Tekke içindeki 19. asırdan kalan duvar süsleri taşınmaz kültürel miras listesine alındı.

Evliya Çelebi de ziyaret etmiş

Akyazılı Baba Tekkesi, Bulgar tarihçilerinin de ilgi odağı. Çalışmalarında burayı ''Etnik, dini ve kültürel farklıkların birbirini tamamladığı yer'' olarak tanımlıyorlar. Balçık Belediye Meclisi üyesi Celal Faik, tekke hakkında şu bilgileri veriyor: ''Burası kültür anıtı olarak daha çok Alevi vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor. Eskiden 2 ve 16 Mayıs arasında burada insanlar, kurbanlarını kesiyormuş. Daha çok Deliorman, Dulovo ve Bulgaristan’ın diğer bölgelerinden Alevi vatandaşlarımız buraya geliyor ve dini ibadetlerini yerine getiriyorlar. Aynı zamanda burası Hıristiyanlar tarafından da kutsal sayılıyor. Niye? Çünkü onlar da burada Aziz Atanasiy diye bir zat'ın gömülü olduğunu rivayet ediyorlar.''

Akyazılı Baba Tekkesi'yle ilgili böyle asırlar boyu farklı efsaneler de yer alıyor. Müze sorumlularından biri de, Evliya Çelebi’nin Akyazılı Baba Tekkesi'ni ziyaret ettiğini anlatıyor. Müze sorumlusu Evyana Filipova bu efsaneler hakkında şunları söyledi: “Evliya Çelebi bu yeri ziyaret eder ve çok etkilenir. Efsanelere göre, buraya geldiğinde Evliya Çelebi hastaymış, fakat enerjisi yokken, taşlara elini koyduğunda kendini daha iyi hissetmiş. Bu yerin çok güçlü bir enerjiye ve mistik bir kuvvete sahip olduğuna inanmış ve ayrıntılı olarak burayı yazmış. İmaretin güzel olduğunu, iyi işlemeli bir ahşap çatısının olduğunu belirtmiş."

Akyazılı Sultan Baba Tekkesi'nden bugün 2 ana bina ayakta. Tekkenin bir bölümü müze olarak ziyarete açık. İmaret bölümü virane halde olsa da, ocağı, fırını ve dev taş duvarlarıyla tekke tarihi yaşatmaya devam ediyor.

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 18 Haziran 2014 Çarşamba 11:01 Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 09:14
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26