Dobriç'in tarihine ışık tutan müze (video)

Bulgaristan Türkleri'nin yoğun olarak yaşadığı Dobriç'in eski şehir bölgesindeki Etnografya Müzesi, Osmanlı kültürünün can bulduğu bir adres. Müzeyi de içine alan kompleks, yapılarıyla ziyaretçilerini yüzyıllar öncesine götürüyor.

Dobriç'in tarihine ışık tutan müze (video)

Hacıoğlu Pazarcık ya da bugün bilinen adıyla Dobriç, Bulgaristan'da Osmanlı mirası eserleri muhafaza eden bir şehir. Kentin tarihi dokusu bugün kültür anıtı olan Etnografya Kompleksi içinde yaşatılıyor. Stariya Dobriç- Eski Dobri adındaki etnografya kompleksi, Hacıoğlu Pazarcık’ın eski yapısını koruyan bir yer. Kompleksde eskinin izlerini sürmek mümkün. Kompleks farklı atölyeler ve dükkanlarla geçmişten günümüze, nesilden nesile izler taşıyor.

Dobriç, ünlü seyyah Evliya Çelebi'nin eserinde çok canlı bır ticaret merkezi olarak geçiyor. Evliya Çelebi burayı 3 han, 200 dükkan, büyük bir bedestene ev sahipliği yapan ve iki kapısı bulunan bir şehir olarak tanıtıyor. Bugün tarihi bir turizm merkezi olan şehirdeki eserlerin çok azı günümüze ulaşmış. Bedesten, yeni şehir düzenlemesine uygun olmadığı gerekçesiyle 1890'da yıkılmış. İbrahim Ağa’nın yaptırdığı 3 hamamdansa eser yok. Bölgenin en eski eseri tekke camisinin minaresi yıkılsa da mevcudiyetini koruyor.

Geçmişe yolculuk yapılıyor sanki

Son dönem Osmanlı kentlerinin simgesi olan saat kulesi Dobriç'in merkezinde de yükseliyor. Ancak 1965'de yeniden inşa edilen kuleye 1985'de bir de çan eklenmiş. Kentin farklı dönemlerine tanıklık eden kule, aynı yerde zamanı hatırlatmayı sürdürüyor. Bir çoğu daha geç dönemlerde yeniden inşa edilmiş olsa da Dobriç'de halen tarihi çeşmelere rastlanıyor.

Dobriç'te eskiden olduğu gibi bugün de Osmanlı şehirlerine has küçük dükkanlar sıralanıyor. Eski zanaatların yaşatıldığı bu dükkanlardan biri de şapka atölyesi. Dedelerinden bu güne intikal eden dükkanda mesleğini icra eden Dobriçli şapka esnafı şunları söyledi: “Bu şapkacı dükkanı dedemden bize kaldı. Dedem burayı 1924'de açmış. 1986'da bu ustalığı babam devraldı. Şimdi de ben şapkacılık yapıyorum. Her şey çok eski. Örneğin bu makas 1895'den. Bu zanaata çok ilgi kalmadı. Şimdi daha çok turistlerin ilgisini çekiyoruz.”

Eski Dobriç'i yansıtan etnografya kompleksi özellikle yabancılar tarafından da ziyaret ediliyor. Bunun nedeni ise sadece 40 kilometre ötede Karadeniz’e gelen Ruslar başta olmak üzere, buraya gelen turistler. Şehri gezen bir Rus vatandaşı, kompleksle ilgili hissiyatını şu sözlerle ifade etti: “Biz Moskova’dan turist olarak geldik. Çok etkilendik buradan. Burası bir Osmanlı şehri. Bugün tarihin yeni bir sayfasını öğrenmiş olduk. Geçmişe yolculuk yaptık sanki."

Eski şehir bölgesindeki etnografya müzesi kompleksi Bulgaristan tarihine ışık tutuyor. Yüzyıllara direnen bölge halen tarihi bir kimliği üzerinde taşıyor. 

 

Sevda Dükkancı haber verdi

YORUM EKLE

banner36