Diyanet Kitap Fuarı 35'inci Yılında (video)

Bu yıl 35’incisi düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı başladı. Beyazıt Meydanı’nda yazarlarla okurları buluşturan fuar, 25 Haziran’a kadar sürecek.

Diyanet Kitap Fuarı 35'inci Yılında (video)

İstanbulluları her Ramazan ayında kitapla buluşturan Türkiye Kitap Ve Kültür Fuarı kapılarını açtı. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş ve Basım Yayın Meslek Birliği'nin katkılarıyla bu yıl 35’incisi düzenlenen fuara, yurt içinden ve yurt dışından 180 yayınevi katıldı.

35’inci Türkiye Kitap ve Kültür Fuarının açılışını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı. Görmez konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Kalemle yazmayı öğretmesi yüce Rabbimizin en büyük lütfu olarak ilk ayetlerde ifade edilmiştir. Elbette çağlar değişti, kalemin yerine klavyeler kullanmaya başladık. Ancak klavye kalemin getirdiği hikmetten uzaklaştığı takdirde hakikate hizmet etmez. İnsanları sanal ortama sevk eder. Bizim medeniyetimizde  bilgi tasavvurunu ifade eden üç kelime vardır. İlim, hikmet ve mağfiret." 

Fuarın açılışına İstanbul Valisi Vasip Şahin de katıldı. Şahin konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Gelenekselleşen ve kalitesini kabul ettirmiş olan Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın 35’incisini açıyoruz. Burada öğrenciyken kitap fuarı açıldığında Sultanahmet'e koşa koşa gitmiştik. İkinci Ramazan ayını yine sabırsızlıkla beklemiştik. Çünkü gerçekten okuma ziyafetiydi, kitapla buluşma ziyafetiydi. Hamdolsun bu gayretin devam ediyor olmasından memnuniyet duyuyorum.”

Ramazan ayına kitap yakışıyor

İstanbul'da Ramazan ayının renklerinden olan fuar okur yazar buluşmalarına ve çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Fuara katılan yayınevleriyse okurlara yeni kitapları sunmanın heyecanını yaşıyor.

Her yaştan okuru kendisine çeken fuara katılanlardan biri de şair Ali Ural. Öncelikle yazarların kitap okuması gerektiğini ifade eden Ural, sözlerine şu ifadelerle devam etti: “Irmaklar kesilirse göl kurur. Ben de fuar kalabalıklaşmadan ilk günlerde yeni neler var bakmak istedim. Kitapla Ramazan ayı birleşince olağanüstü bir şey çıkıyor ortaya. Ramazan ayına kitap yakışıyor.”

Fuar kapsamında Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde her akşam farklı bir yazarın konuşmacı olacağı "Ramazan Sohbetleri" gerçekleştirilecek. Beyazıt Meydanındaki 35’inci Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, 25 Haziran'a kadar ziyarete açık kalacak.

 

Ayşe Sonuşen

YORUM EKLE