Dışardan kilise gibi görünüyor ama.. (Video Haber)

Sofya Koca Mehmed Paşa Camii, Mimar Sinan'ın imzasını taşıyan medrese, kütüphane ve imarethaneden oluşan külliyenin parçasıydı. Yapımında kullanılan taşların rengi nedeniyle Kara Cami olarak meşhur olmuştu.

Dışardan kilise gibi görünüyor ama.. (Video Haber)

 

Sofya'da bugünün en seçkin yapılarından biri olarak görülen Yedi Aziz kilisesi, farklı mimarisiyle göze çarparken, binanın 16. asırdan miras kalan, Mimar Sinan eseri bir cami olduğunu bilen insanların sayısı oldukça azdır. 110 yıl önce kiliseye dönüştürülen bina Sofya'nın merkezinde bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile Sofu Mehmed Paşa tarafından yaptırılan ve Osmanlı imparatorluğunun başmimarı Sinan'ın imzasını taşıyan cami, Koca Mehmed Paşa adıyla da anılıyor. Caminin inşasında kullanılan koyu renkli taşlar nedeniyle halk arasında Kara Cami olarak biliniyor. Cami yapıldığında medrese, kütüphane, imarethane, bîmarhane, hamam ve kervansaraydan oluşan bir külliyenin parçasıydı.

Sofya’nın Türk idaresinden çıkmasının ardından Kara Cami, Bulgarlar tarafından bir süreliğine depo ve cephanelik olarak kullanıldı. 1903 senesine gelindiğinde, dış mimarisi tamamen değiştirilen yapı "Sveti Sedmoçislenitsi" yani Yedi Aziz ismiyle kiliseye çevrildi.

Medrese binası ise kısa bir müddet hapishane olarak kullanıldı. Kara Cami, dış mimarisinde bugün Türk eseri olduğunu belirten izler taşımasa da içerisinde Türk mimarisine ait özellikleri görmek mümkün. 110 yıl önce kiliseye dönüştürülen bina, park ve oyun alanlarını içine alan Sofya’nın en hareketli meydanlarından birinde varlığını sürdürüyor.

 

 

Sevda Dükkancı bildirdi

Yayın Tarihi: 09 Eylül 2013 Pazartesi 15:33 Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2013, 10:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26