Daru'l Eman Sarayı eski günlerini arıyor (video)

1920’li yıllarda Kral Amanullah Han tarafından yaptırılan Daru'l Eman Sarayı'nın ihtişamlı günlerinden eser yok. Savaşın yıkıcı etkisine maruz kalan saray, Afganlar gibi barış dolu günleri bekliyor.

Daru'l Eman Sarayı eski günlerini arıyor (video)

Afganistan'da 35 yıldır hiç susmayan silahlar, iç savaşlar ve işgaller nedeniyle birçok tarihi eser yok oluyor. Ayakta kalmayı başaran eserlerse savaşın izlerini taşıyor.

Daru'l Eman sarayı, ülkenin İngiliz işgalinden yeni kurtulduğu 1920’li yıllarda Kral Emanullah Han tarafından yaptırıldı. Neoklasik mimarinin seçkin bir örneği olan saray, Daru'l Eman yani 'Barış Yeri' anlamına sahip. Başkent manzarasına hakim sarayın tam karşısında Emanullah Han'ın eşi adına yaptırdığı Kraliçe Süreyya Taç Beg sarayı yükseliyor. Bugün Daru'l Eman sarayının ihtişamlı günlerinden eser yok.

Sarayın bugünkü durumu adeta Afganistan'da yaşananların da izdüşümü. Savaşın ve yıkımların etkisinden kurtulamayan saray ilk olarak 1969'da çıkan yangınla tahrip oldu. 1970'li yıllardaki restorasyon çalışmasının ardından Afganistan Savunma Bakanlığı'na devredildi. Bu tarihten sonra da ülkedeki savaşlardan payına düşeni aldı.

Bir hayalet sarayı andırıyor

1990’lı yıllarda Savunma Bakanlığı tarafından kullanılan saray iç savaşlar sırasında yoğun top atışlarına maruz kaldı. 90’lı yıllarda yaşanan kaos nedeniyle saray tamamen yağmalandı. Kapı ve penceleri dahi sökülerek götürüldü. Saray duvarlarının birçoğu top mermileri yüzünden yıkık durumda. Duvarlardakı mermi izleriyse Daru'l Eman'daki şiddetli çatışmaların şahidi. Bugün adeta hayalet bir sarayı andıran 152 odalı yapı halen başkentin en görkemli eserlerinden. Afgan ordusu tarafından korunan saraya özel izinle girilebiliyor.

Afganlarsa hem ülkelerindeki savaşın sonlanmasını hem de sarayın eski ihtişamlı günlerine kavuşması için dua ediyor. Ülkede 20 yaşındaki gençler sarayın ihtişamlı günlerini hiç bilmeyenlerden. Onlar da savaşın bir an önce sonlanmasını istiyor.

Daru'l Eman sarayı için 2005 yılında bir umut doğdu. Yeniden restore çalışmaları gündeme geldi. Ancak yeterli bütçenin bulunamaması nedeniyle resterasyon çalışmaları da rafa kalktı.

 

Mustafa Deveci haber verid

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 16:36
YORUM EKLE

banner19