Dalgın Baba derler bir yiğit asker (Video Haber)

Kosova'nın tarihi şehri Prizren'in hemen her köşesinde bir Osmanlı eseri mevcut. Bunlardan ikisi Dalgın Baba türbesi Prizrenlilerin önemli uğrak yerlerinden biri..

Dalgın Baba derler bir yiğit asker (Video Haber)

 

Kosova'nın tarihi şehri Prizren çok sayıda Osmanlı mirası esere ev sahipliği yaparken, kentin hemen her sokağında cami, tekke, hamam ve ya çeşme ile karşılaşmak mümkün.

Dört bir yanında ezan sesinin yankılandığı Prizren’de camiler ve türbeler ayrı bir öneme sahip. Osmanlı'nın miras bıraktığı bu eserler sayesinde, Osmanlı hâlâ Prizren sokaklarında yaşatılıyor. Prizren'e Osmanlı armağanı mimari eserlerden biri de Dalgın Baba Türbesi.

Ortakov semtinde yer alan türbe, hem civar köylerde yaşayanların hem de turistlerin oldukça ilgisini çeken tarihi yapılar arasında. İnşa tarihi tam olarak bilinmeyen türbenin, şimdiki hadimi Refik Sefer Çay ailesi.

Dalgın Baba Türbesi'nin türbedarı Refik Sefer Çay, türbe hakkında bize şu bilgileri veriyor: "Türbenin inşâsı konusunda elimizde kesin delil yok. Sadece Dalgın Baba ismiyle bilinen bu Osmanlı askerinin yaklaşık 500 yıl önce şehit düştüğü ve burada gömülü olduğunu dedelerimden biliyorum. Türbe daha önce çok küçük bir yerdeydi. Daha sonra restore edilen bina şimdiki şeklini aldı.

Türbenin azımsanmayacak derecede çok ziyaretçisi var. Özellikle Prizren civarındaki köylerden çok fazla insan geliyor. Bunlar bizim büyüklerimiz ve kültürümüzün ana ögeleri. Hatıralarını yaşatmaya çalışıyoruz. Gençlerimiz özellikle bu kültürden hayli uzaklaşmış durumda. Bunlar bizim geçmişimiz ve bu geçmişe ancak bizler sahip çıkabiliriz.”

Kosova'daki en özel tarihi eserlerden biri de Çoraga, yani Körağa Camii. Cami, mahalle sakinleri tarafından Hacı Ramadan Camii olarak da anılıyor. Bulunduğu mahalle ile aynı adı taşıyan caminin hemen önünde, yine aynı isimle bir de çeşme bulunuyor.

Körağa Camii'nin yapıldığı tarih de kesin olarak bilinmese de önünde yer alan çeşmenin 18. yüzyılda yaptırıldığı tahmin ediliyor. Çeşme bu yıl içerisinde UNESCO tarafından restore edildi.

 

 

Derya Köseoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 10:53
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13